«سرمه » چشم شما را تهدید میکند

سلامانه :تركیب سرمه‌هایی كه در حال حاضر در بازار وجود دارد مشخص نیست و تا جایی كه من مطلع هستم، هیچ سرمه‌ای با برند معتبر و استاندارد وجود ندارد بنابراین از لحاظ بهداشتی قابل‌اعتماد نیست...

زندگی مثبت نوشت:علاوه بر این، نكته‌ای كه لازم است همواره به آن توجه كنیم این است كه بهتر است از هیچ لوازم آرایشی برای چشم‌ استفاده نشود چون هر جسم خارجی غیر از اشك كه در تماس با چشم قرار گیرد، می‌تواند آن را تحریك و ملتهب كند. حتی قطره‌هایی كه چشم‌پزشكان تجویز می‌كنند، مثل قطره‌های آنتی‌بیوتیك و قطره اشك و... چشم را تحریك می‌كند چه رسد به موادشیمیایی‌ای كه معلوم نیست تركیبشان چیست؛ چه لوازم آرایش چشم و چه سرمه.

از سوی دیگر، اینكه خاصیتی از طریق مصرف ماده‌ای خاص مثل سرمه به چشم برسد، مبنای علمی ندارد و در هیچ كتاب و مقاله علمی‌ای درباره آن نوشته نشده و در مجامع علمی هم هیچ صحبتی در این‌باره نشده است اما متاسفانه برخی مادربزرگ‌ها به غلط سرمه را كه معلوم نیست از تركیب چه موادی درست شده، به چشم نوزادان می‌زدند و گاهی می‌زنند و بارها شاهد عوارض و مشكل‌هایی كه با این اقدام بروز می‌كند، بوده‌ایم. 

نكته دیگر این است كه اگر واقعا این وسیله آرایش قدیمی خاصیتی داشت، برند معتبری از آن به بازار می‌آمد كمااینكه مردم قبلا پمادسوختگی را خودشان می‌ساختند ولی امروزه نمونه‌های استاندارد آن به بازارآمده است ولی چرا هیچ كارخانه‌ای كه تاییدیه وزارت بهداشت را داشته باشد، سرمه را نساخته است؟

در آخر اینكه مصرف سرمه مخصوصا برای شیرخواران و نوزادان بسیارخطرناك است. علاوه براین، سرمه از آن نوع لوازم آرایشی است كه مثلا مادر و دختر و... با هم مشترك از آن استفاده می‌كنند كه باعث انتقال برخی بیماری‌های چشمی هم می‌شود، بنابراین استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.