دستیابی به فناوری کشت غضروف به كمك سلول‌های بنیادی

سلامانه :4 دستاورد جدید از سوی محققان پژوهشگاه رویان در زمینه های ترمیم استخوان سازی ، غضروف و درمان بیماری های كلیوی رونمایی شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، امروز در پژوهشگاه رویان، پژوهشگران این مرکز دستاوردهای خود را رونمایی کردند. محققان این پژوهشکده چند وقتی است که موفق به درمان آرتروز از سلولهای بنیادی شده‌اند اما در این میان برای تکمیل فعالیت‌هایشان به یک ماده نیاز پیدا می‌کنند که این ماده تنها در انحصار آمریکایی‌ها بوده است و زمانی که درخواستی از کشور ما به آمریکا برای در اختیار قرار دادن این ماده داده می‌شود تا درمان بیماری آرتروز در کشور ادامه پیدا کند، این ماده را به ایران نمی‌دهند، اما محققان جوان و خوش فکر پژوهشکده‌ی رویان از این تحریم به عنوان یک فرصت استفاده می‌کنند و با یک اعتماد به نفس بالا و اراده‌ای پولادین، این ماده را تولید می‌کنند و حالا با دستیابی به این ماده، درمان آرتروز از راه سلولهای بنیادین را چند وقتی است که آغاز کرده‌اند. روشی که تنها چند کشور معدود در دنیا به آن دست پیدا کرده است. 
 
اقدمی رئیس مرکز سلول درمانی رویان در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: مشکلاتی که درباره‌ی ورود این ماده پرارزش به کشور وجود داشت این بود که باعث توقف کار در درمان بیماری آرتروز از راه سلولهای بنیادی بود. 
 
 
وی در ادامه افزود: ما از یک طرف بیمارانی را داشتیم که هر لحظه نیاز به درمان آرتروز داشتند و از طرفی هم فشار خارجی باعث شده بود تا ماده‌ی ایجاد فضای کشت داروهای  این بیماری به کشور ما وارد نشود. 
 
وثوق، معاون پژوهشگاه رویان در ادامه‌ی این گفتگو اظهار داشت: خوش بختانه محققان ما تلاش کردند تا جایگزین مناسبتری برای فضای کشف ایجاد بکنند و توانستند با تحقیقات و مطالعات به عمل آمده  از نمونه فرد بیمار، محیط کشت خوبی را آماده کنند و سلولهای بنیادین مزان شیمی را در آن محیط کشت بدهد. 
 
 
وی همچنین ادامه داد: برای هر نفر در درمان آرتروز زانو خروج ارز از کشور600 دلار بود که امروز علاوه بر کاهش این نرخ از این راه می‌توان تقریبا سه بیمار را در روز مداوا کرد. 
 
كشت غضروف روشی جدید برای آرتروز شدید

اما دستاوردهای دیگر پژوهشکده‌ی رویان، برخی افراد که فعالیت شدید دارند و یا افرادی که در حوادث و یا فعالیتهای ورزشی قطعه‌ای از غضروفشان را از دست می‌دهند، این موضوع باعث آرتروز شدید در آنها می‌شود یعنی امکان دارد با این وضعیت یک جوان 30 ساله نیز باعث آرتروز شدید شود اما اکنون محققان رویان از روش جدیدی برای درمان این نوع افراد هم بهره‌ گرفته‌اند. 
 
در این روش بخشی از غضروف از محل گرفته می‌شود و در محیط کشت، کشت داده و دوباره به همان محل بازگردانده می‌شود که اصطلاحا با روش aci معروف است. 
 
عمادالدین، متخصص ارتوپدی در ادامه‌ی گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: این روش در آلمان و سوئد به صورت روتین انجام می‌شود و در حدود دو سال پیش قرار بود آلمانی‌ها غضروف محل درمان را کشت دهند که برای ما حدود 14 میلیون تومان هزینه در پی داشت. 
 
اقدمی در ادامه‌ی مصاحبه گفت: اقدام بسیار مهم دیگر در بخش تعویض مفصل صورت گرفته که یکی از جراحی‌های مهم به شمار می‌رود و پس از آن بیمار با درد رو به رو خواهد بود. 
 
در این بیمارها با جدا کردن ماده‌ای از مغز استخوان باعث کمتر کردن درد بیمار در عمل جراحی و همچنین بهبود غضروف درآن ناحیه شده است. 
 
ترمیم استخوان با استفاده از گرفت زنده بیمار 

اما دستاورد دیگر که به آن اشاره خواهد شد، دستاوردی است که پژوهشگران رویان پنج سال روی آن کار کرده‌اند و آن هم مربوط به افرادی است که استخوان آنها جوش نمی‌خورد و یا درحادثه‌ای  به شدت به استخوان آنها آسیب رسیده است، در این حال که به استخوان ممکن است دسترسی وجود نداشته باشد، جراح یا مجبور به استفاده از گرفت استخوان لگن جهت جایگزینی استخوان آسیب دیده است که در برخی موارد کار جراح را سخت می‌کند و یا باید از گرفت مصنوعی استفاده شود حالا محققان پژوهشکده رویان در روشی بی‌نظیر، گرفت مصنوعی را به سلولهای بنیادی خود فرد مسلح کرده‌اند یعنی برای یک فرد از گرفت خود فرد استفاده می‌شود که همین موضوع باعث درمان بهتر شدن فرد می‌شود و می‌تواند در فعالیتهای روزانه فرد کمک به سزایی کند. 
 
محسن عمادالدین متخصص ارتوپد در ادامه  گفت: من این موضوع را دو سال پیش در سایتی در اسپانیا دیدم که گفته بودند برای اولین بار این کار شده در حالی که سه سال قبل در رویان با عکس میکروسکوپی مربوطه این کار انجام شده بود. 
 
وی در ادامه افزود: در پژوهشگاه رویان این عمل بدون جراحی و با سوزن انجام می‌شود به این صورت که به وسیله‌ی سوزن مغز استخوان را گرفته و از بن بانک استخوانهای اهدایی را می‌گیریم و مزانشیم را با استخوان آغشته‌ می‌کنیم روی استخوان و برای روز عمل می‌توان به پزشک و از همه مهمتر به بیمار این هدیه را بدهیم و بگوییم که این گرفت که در بدن شما به کار می‌رود، گرفت مسلح شده است! این کار قدرت جوش خوردگی در استخوان را چند برابر می‌کند. 

درمان بیماری های كلیوی به كمك سلوت های بنیادی محقق شد

گورابی رئیس پژوهشکده رویان گفت: ما در همین راستا توانستیم با تحقیقات بر روی سلولهای بنیادی و بیماریهای کلیوی موفق به درمان بیماریهای کلیوی بشویم که هم‌اکنون که دو سال از این تحقیقات گذشته است.

 آن پژوهش‌ها امروز به بار نشسته‌اند  و نباید فراموش کنیم که موفقیتهای که پژوهشگاه رویان امروز به ان دست پیدا کرده است توسط مرحوم دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی است روحش شاد. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.