قرار داشتن دیابت در لیست ۵ بیماری خطرناک

سلامانه :محقق علم تغذیه، گفت: دیابت در لیست پنج بیماری خطرناک قرار دارد که هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهد و اگر شناسایی و کنترل نشود، بسیار خطرناک است

 
به گزارش فارس ، نخستین همایش «نقش تغذیه در دیابت» بعد از ظهر امروز با حضور اعضای انجمن دیابت شرق مازندران و تنی چند از مسئولان مرتبط استانی و شهرستانی در کانون شهید بهشتی آموزش و پرورش این شهرستان برگزار شد.

در این همایش پروفسور منوچهر جعفریان یکی از دانشمندان علوم تغذیه جهان، علاوه بر بیان آخرین توصیه‌های علم تغذیه برای پیشگیری و کنترل دیابت، به سئوالات حضار پاسخ داد.

وی با بیان اینکه سلامتی برای ما همه چیز نیست اما بدون آن هم هیچ چیز، نیست، افزود: معمولاً به نعمت‌هایی که رایگان در اختیار ما گذاشته شده اهمیت زیادی نمی‌دهیم، سلامتی بزرگ‌ترین نعمت است که در اثر بی‌اطلاعی از دست می‌دهیم.

این محقق ایرانی با اشاره به اهمیت تغذیه در سلامتی انسان‌ها، گفت: اخیراً سازمان جهانی بهداشت، شعاری مبنی بر اینکه چه چیز بخورید و چه چیز نخورید را اعلام کرده و آن این است که« نخورید خیلی زیاد، نخورید خیلی شور، نخورید خیلی شیرین، نخورید خیلی تند و نخورید خیلی داغ».

وی با بیان اینکه سلامتی هر کسی بستگی به خود او دارد، خطاب به افراد دیابتی، گفت: دیابت در لیست پنج بیماری خطرناک قرار دارد که هیچ علامتی از خود نشان نمی‌دهد و اگر شناسایی و کنترل نشود، بسیار خطرناک است.

این دانشمند علم تغذیه تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، در بیماران دیابتی، هر 19 دقیقه یک پا قطع می‌شود، هر 12 دقیقه یک سکته اتفاق می‌افتد، هر 90 دقیقه یک نفر نابینا می‌شود، و هر 60 دقیقه هم یک بیمار دیابتی یک کلیه خود را از دست می‌دهد.

وی با اشاره به زندگی ماشینی امروز، به دیابتی‌ها توصیه کرد؛ وزن اضافی خود را پایین بیاورند و پیاده‌روی را جدی بگیرند.

منوچهر جعفریان در ادامه، گفت: فشار خون بالا، قند خون بالا، اسیدهای چربی خون بالا، افراط در مصرف چربی‌های حیوانی، چاقی، بی‌تحرکی و سیگار، هفت عامل اصلی و کاندیدای مرگ در بروز سکته، هستند.

این محقق در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دیابتی‌ها بهترین ترکیبات غذایی را دارند، درباره تغذیه مناسب برای این افراد گفت: هفته‌ای یک بار گوشت قرمز مصرف کنید، سبزیجات تازه و غیر فریزشده بخورید، از مصرف نوشابه، قند، شکر و به‌ ویژه آرد سفید در شیرینی‌ها و نان، خودداری کنید.

وی همچنین با تاکید داشتن بر رعایت نکاتی که به ظاهر ساده اما بسیار مهم در آداب تغذیه است؛ توصیه کرد در موقع غذا خوردن حرف نزنید، در آرامش غذا بخورید و غذا را خوب بجوید.

پروفسور جعفریان در پایان سخنان خود، گفت: ما زندگی نمی‌کنیم برای غذا خوردن، غذا می‌خوریم تا زندگی کنیم و از سلامتی که هدیه خداوند است بهره بگیریم.

به گزارش فارس، در حاشیه همایش نمایشگاه و فروشگاه مواد غذایی ویژه بیماران دیابتی بر پا شد که مورد استقبال منوچهر جعفریان و حاضران در این گردهمایی قرار گرفت.

به گفته محمدابراهیم رضایی، مسئول انجمن دیابت شرق مازندران، این انجمن که یکی از 10 انجمن دیابت مازندران است؛ هم‌اکنون با گذشت چهار ماه از تاسیس، 680 عضو دارد و اعضا، هر هفته در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.