درمان چسبندگی شدید مثانه به رحم به روش لاپاراسکوپی

سلامانه :درمان چسبندگی شدید مثانه به رحم برای نخستین بار در کشور در بیمارستان حضرت علی‌اصغر(ع) شیراز به روش لاپاراسکوپی (کم‌تهاجمی) انجام شد.

 
به گزارش فارس و به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عضو هیئت علمی این دانشگاه و جراح این عمل اظهار داشت: چسبندگی شدید مثانه به رحم از عوارض سزارین است که با استفاده از جراحی لاپاراسکوپی می‌توان علاوه بر درمان، عوارض ناشی از جراحی‌های معمولی را به حداقل رساند.

علیرضا امین شریفی بیان کرد: چسبندگی مثانه به رحم و راهیابی مثانه و رحم به یکدیگر مشکلی است که پس از انجام سزارین ممکن است در بین کمتر از یک درصد زنان به وجود آید و باید یادآور شد که جداسازی مثانه از رحم به دلیل التهاب شدید بسیار مشکل است.

وی افزود: در این جراحی که به صورت کم‌تهاجمی و بدون برش شکمی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام و تنها چهار برش پنج میلی‌متری ایجاد شد به نحوی که با این برش‌ها دو عضو مورد نظر به وسیله دوربین قابل مشاهده و جراحی شد.

این متخصص جراحی کلیه و فوق‌تخصص جراحی‌های اندوسکوپی و لاپاراسکوپی پیشرفته اضافه کرد: در روش قدیمی، برش بزرگی روی شکم و مثانه بیمار باز و پس از آن ترمیم می‌شود، این در حالی است که در روش جدید بیمار با ایجاد چهار برش پنج میلی‌متری مورد درمان قرار می‌گیرد.

امین شریفی در زمینه مزیت‌های این روش جراحی کم‌تهاجمی، بیان کرد: کاهش مدت نقاهت و بستری در بیمارستان و کاهش درد، برتری قابل توجه این روش است.

وی که برگزیده بخش محققان جوان در ششمین جشنواره علمی بیماری‌های کلیه بوعلی سینا است، گفت: این روش جراحی یکی از آخرین مقالات بین‌المللی منتشر شده از گروه جراحی کلیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

امین شریفی درمان از طریق جراحی‌های پیشرفته لاپاراسکوپی را از شیوه‌های نوین جراحی دانست که در آن‌ها به دلیل برش‌های جراحی بسیار کوچک، بیمار دوران نقاهت کوتاه‌تری را خواهد داشت.

وی ابراز داشت: جراحی‌های لاپاراسکوپی در طیف وسیعی از بیماران دچار سنگ کلیه، سرطان‌های سیستم ادراری و کودکان دچار ناهنجاری‌های کلیوی مادرزادی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.