توصیه‌هایی برای رعایت بهداشت چشم و پلک

سلامانه :حس بینایی نه تنها به علت ارتباط با محیط خارج از بدن نقش مهمی دارد بلکه بیشتر از این رو دارای اهمیت ویژه است که اختلال دید، سبب کاهش یادگیری نیز می‌شود. فرد با حس بینایی از خود محافظت کرده، تعادل خود را حفظ و قدرت خلاقیت پیدا کرده و بالاخره از دیدن محیط اطراف لذت می‌برد.

به گزارش ایسنا ، دکتر مصطفی فقهی چشم‌ پزشک در خصوص نحوه تمیز کردن چشم‌ها اظهار کرد: توصیه می‌شود افراد روزانه با حوله یا دستمال مرطوب آرام گوشه‌های چشم و لبه پلک را تمیز کنند و یا در موقع استحمام با استفاده از شامپو بچه و با نوک انگشت، پلک را با دفعات زیاد ( بین 40 تا 50 بار) ماساژ دهند، این کار موجب می‌شود که مسیر ترشح غدد چربی که تامین کننده چربی و لایه اشک است باز شده و مانع عفونت‌های پلک شود.

وی افزود: گاهی اوقات انسداد سریع این مجاری موجب می‌شود که چربی در پشت پلک بماند و به صورت گل‌ مژه حاد که به صورت برجستگی دردناک قرمز رنگ است به وجود آید که این ناشی از عدم رعایت بهداشت پلک است. ممکن است فرد بارها صورت خود را در طول روز بشوید ولی همچنان پلک‌ها آلوده باشند.

دانشیار چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، تاکید کرد: افرادی که در محیط‌های دارای گرد وغبار حضور می‌یابند و همچنین به اشخاصی که سوار موتورسیکلت می‌شوند توصیه می‌شود که حتما از عینک آفتابی استاندارد استفاده کنند زیرا چشم در معرض اجسام شناوری قرار دارد که ممکن است با آن برخورد کنند. همچنین افرادی که در محیط‌های کارگاهی مانند جوشکاری کار می‌کنند باید مراقب قرنیه چشم خود باشند.

فقهی ادامه داد: کسانی که دچار سرماخوردگی و یا عفونت‌های ویروسی هستند نباید با چشم خود بازی کنند. همچنین اگر یکی از افراد خانواده به عفونت چشم مبتلا شد سریع به پزشک مراجعه کند زیرا در غیر این صورت ممکن است موجب سرایت عفونت به سایر افراد خانواده هم بشود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، با بیان این نکته که قطره چشم هر فردی مخصوص خود اوست، عنوان کرد: دیده شده که نوک قطره‌ چکان عامل انتقال عفونت، قارچ‌ها، ویروس‌ها و باکتری‌ها بوده است. همچنین علایم و نشانه‌هایی مانند چشم درد، قرمزی و یا احساس جسم خارجی در چشم را نباید ساده گرفت و در ضمن کسانی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند نیاز به مراقبت‌های ویژه بیشتری دارند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.