ویتامین‌های بارداری

سلامانه :آیا مکمل‌ها و ویتامین‌ها واقعا در دورانی که باردار هستیم، مفید هستند؟ مزایای ویتامین‌ها در دوران بارداری چیست؟ هرکدام از آنها را چقدر باید بخوریم و چه ممنوعیت‌هایی دارد؟ در این مطلب به تمام سوال‌های ویتامینی شما در دوران بارداری پاسخ داده‌ایم...

هفته نامه سلامت نوشت:

ویتامین A

این ویتامین نقش اساسی در سنتز هورمون رشد دارد که بسیار مفید است. در فرانسه، خوردن مواد مغذی سرشار از ویتامین A به خانم باردار توصیه می‌شود چراکه به رشد دستگاه‌های مختلف جنین مانند استخوان‌ها و اعصاب مرکزی کمک می‌کند.

در بارداری: مصرف ویتامین A در دوران بارداری باید با تجویز پزشک باشد چرا که اگر دوز آن بیش از حد شود، باعث تهوع و سردرد خانم‌ باردار و هچنین تولد نوزاد با شکاف کام می‌شود. به‌علاوه، می‌تواند تغییراتی در کبد جنین ایجاد کند.

منابع: در کره، مارگارین و ماهی تن و سالمون وجود دارد. در سبزی‌ها هم می‌توانید آن را در کلم، اسفناج و هویج بیابید.

ویتامین 9‌B یا اسیدفولیک

این ویتامین نقش بسیار حیاتی در دوران بارداری و قبل از آن (3 ماه پیش از بارداری) دارد چرا که به تقسیم سلولی کمک می‌کند. در ضمن در تحقیقاتی در فرانسه مشخص شد مصرف‌نکردن ویتامین 9‌B در دوران بارداری گاهی باعث نقصی عصبی به نام «اسپینابیفیدا» می‌شود.

در بارداری: مصرف 400 میکروگرم در روز از این ویتامین ضروری است.

منابع: سبزی‌های برگ‌سبز مانند اسفناج، در میوه‌هایی مانند موز، کیوی و پرتقال، غلات و آجیل‌ها به‌خصوص گردو. با خوردن 1 پرتقال یا یکی و نصفی موز، 500 گرم ویتامین 9‌B به بدن می‌رسد یا 100 گرم لوبیاسبز و 100 گرم عدس پخته شده هم همین میزان ویتامین 9‌B دارند.

ویتامین D

ویتامین D باعث تعادل می‌شود. همچنین عبور کلسیم از روده را تسهیل می‌کند، باعث استخوان‌سازی می‌شود و ادرار کردن را منظم می‌کند. ویتامین D از طریق نور خورشید دریافت می‌شود. درنتیجه در مناطقی که خیلی آفتاب نباشد، حتما باید از مکمل‌های ویتامین D استفاده شود.

در بارداری: میزان موردنیاز ویتامین D برای یک خانم باردار حدود 10 میلی‌گرم در روز است. کمبود آن باعث فشارخون بالا در خانم باردار می‌شود.

منابع: حدود 100 گرم تن، 2 عدد زرده تخم‌مرغ و لبنیات، انواع ماهی‌‌های چرب.

کلسیم

مصرف کلسیم برای ساختن و شکل‌گیری استخوان‌ها و دندان‌ها لازم است.

در بارداری: در طول روز حدود 1200 میلی‌گرم کلسیم برای خانم باردار لازم است. اگر خانمی این مقدار را مصرف نکند، جنین میزان موردنیاز خود را از استخوان‌های مادر دریافت می‌کند که مسلما برای سلامت او خطرناک است.

منابع: شیر و لبنیات (حدود 200 میلی‌گرم)، آجیل‌ها و ماهی.

آهن

مصرف آهن در دوران بارداری بسیار مهم است چراکه مستقیم روی رشد و تکامل جنین اثر می‌گذارد.

در بارداری: گرچه خوردن این قرص ممکن است باعث عوارضی مثل تهوع و اسهال شود اما مصرف آن ضروری است. پیشنهاد می‌شود آن را قبل از خواب مصرف کنید. مصرف آن روزانه حدود 60 میلی‌گرم است.

منابع: گوشت قرمز، ماهی، سبزی‌هایی مانند اسفناج و زرده تخم‌مرغ از منابع آهن هستند.

ویتامین C

این ویتامین بیش از همه برای خانم‌هایی که در معرض زایمان زودرس هستند، بسیار مفید است. ویتامین C در تقویت غشای کیسه آب مفید است.

در بارداری: توصیه می‌شود خانم‌های باردار روزانه 100 میلی‌گرم ویتامین C مصرف کنند. زیرا سطح ویتامین C خون یک خانم باردار کمی از حالت معمولی پایین‌تر است اما مصرف بیش از حد آن ضرر دارد چرا که مانع جذب همان مقدار موردنیاز هم می‌شود.

منابع: گوجه‌فرنگی، فلفل‌سبز، جعفری، کلم‌برگ و گل‌کلم.

ویتامین K

این ویتامین نقش عمده‌ای در انعقاد خون دارد پس بهتر است خانم‌های باردار منابع این ویتامین را هم مصرف کنند.

در بارداری: معمولا با خوردن حدود 50 میلی‌گرم از خوراکی‌ها این نیاز برطرف می‌شود.

منابع: جگر و سبزی‌های زردرنگ.

منافع منیزیم

کمبود منیزیم، می‌تواند باعث گرفتگی ماهیچه‌های پا، انگشت شست پا و ناحیه شکم شود. خستگی و افت توانایی کارکردن، دردهای میگرنی، درد قلب و از همه مهم‌تر ناتوانایی در مدیریت استرس هم می‌تواند به‌دلیل کمبود منیزیم باشد. (سلول‌های بدن در شرایط استرس و برای عملکرد هورمون‌های استرس، منیزیم بیشتری مصرف می‌کنند.) تحقیقات مختلف نشان می‌دهد استفاده از منیزیم کافی و مورد نیاز روزانه می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان روده را کاهش دهد. پژوهشگران ‌آمریکایی در یکی از تحقیقات، عادت‌های غذایی و وضعیت سلامت بیش از 35 هزار خانم بین 55 تا 69 سال را به مدت 16 سال بررسی کردند و دریافتند خطر ابتلا به سرطان روده در خانم‌هایی كه منیزیم مصرف می‌كردند، 27 درصد كمتر از آنهایی بود که منیزیم کافی مصرف نکرده بودند. وقتی میزان منیزیم در بدن کافی باشد، ماهیچه قلب هم مانند دیگر ماهیچه‌ها تقویت می‌شود و بهتر عمل می‌کند. کمبود این ماده معدنی، وضعیت قلب را هم به خطر می‌اندازد ولی متاسفانه این نکته به ندرت مورد توجه قرار می‌گیرد. به‌دلیل افزایش و شدت بیماری‌های قلبی، شاید وقت آن رسیده نسبت به اهمیت منیزیم در بدن حساس شویم.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.