وابستگی شایع ترین عارضه داروهای ماهواره‌ای است

سلامانه :انواع داروهایی که در شبکه های مختلف ماهواره تبلیغ می شود هیچ نوع نظارتی از سوی شرکت‌های دارویی نداشته و صرفا جنبه تبلیغاتی دارد.

دکتر شاهین شادنیا رئیس بخش icu مسمومین بیمارستان لقمان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: مصرف خود سرانه "دارو "حتی آنهایی که سنتز شرکت داروسازی است و کاملا مراحل استاندارد را قبل از ورود به بازار طی نموده است مجاز نیست چه برسد به داروهایی که در شبکه های ماهواره ای تبلیغ می شود.

وی افزود: بیس داروهایی که در ماهواره تبلیغ می شود مشخص نبوده و عقل سلیم حکم می کند از مصرف آن ها خودداری شود.


وی با بیان این که ماده موثری اغلب این داروها مشتقات آمفتامین است تصریح کرد: این امکان وجود دارد که فرد در مدت زمانی کوتاهی اثرات مفید این داروها را بر روی خود مشاهده کند اما در دراز مدت به آنها وابستگی پیدا می کند.


وی ادامه داد: مصرف دراز مدت داروهای ماهواره ای عوارض مزمن در فرد ایجاد کرده و چون بدون تجویز پزشک اقدام به مصرف نموده است دچار وابستگی شدید نیز خواهد شد.


دکتر شادنیا با تاکید براینکه این نوع داروها صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و نظارت شرکت دارویی بروی آنها وجود ندارد خاطر نشان کرد: ساختار شیمیایی این نوع داروها شبیه آمفتامین و مشتقات آن است که در فرد علائمی شبیه مصرف شیشه و نظایر آن ایجاد می کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.