مصرف بی رویه مکمل آهن کلیه هایتان را از کار می اندازد

سلامانه : مکمل های آهن برای کسانی تجویز می‌شوند که دچار فقر آهن باشند این افراد یا به دلیل سوء تغذیه و یا به علت اینکه خونریزی پنهانی دارند دچار کمبود آهن می‌شوند.

آهن اضافی در بدن می‌تواند عارضه‌ای به نام هموکروماتوز ایجاد کند که منجر به رسوب آهن زیادی در اندام‌های داخلی فرد مانند پانکراس، کبد، کلیه و از کار افتادن آنها می‌شود.
میزان آهن در بدن باید کنترل شده باشد و صرفا برای کسانی که کمبود آهن دارد باید تجویز شود و باید از مصرف بی رویه آن پرهیز کرد.

فقر آهن با علائمی نظیر خستگی، رنگ پریدگی، بی حالی و کندی در انجام اعمال روزانه همراه است، کمبود آهن خون سازی را کاهش می‌دهد زیرا هموگلوبین زمانی انتقال اکسیژن را انجام می‌دهد که مقدار کافی آهن در اختیار داشته باشد.  آهن به صورت ترکیبات مختلفی در بازار یافت می‌شود که بهترین و کم عارضه ترین آنها فروسولفات است که افراد را به سمت مصرف آن سوق می‌دهد.

املاح آهن ترکیبات پر عارضه‌ای نیستند فقط بهتر است ترجیحا به همراه غذا مورد استفاده قرار گیرند تا باعث ناراحتی گوارشی نشوند وجود مواد ترش مانند اسیدسیتریک و آب پرتقال جذب این املاح را افزایش می‌دهد و بهترین منابع برای رفع کمبود آهن در بدن از میان مرکبات پرتقال و از بین سبزیجات تره است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.