گفتگوی سلامانه با دکتر پرویز رزاقی، روانشناس:

چطور برای مامان و بابا شدن آماده شویم؟

چطور برای مامان و بابا شدن آماده شویم؟

سلامانه :معمولا ادامه نسل و فرزندآوری، یکی از مهم‌ترین اهداف ازدواج، به‌خصوص در میان زوج‌های شرقی محسوب می‌شود. خیلی از زوج‌ها نمی‌دانند که واقعا چه زمانی برای اقدام به بارداری مناسب‌تر است و بهترین شرایط برای فرزندآوری آنها، چه شرایطی است.

دکتر پرویز رزاقی، روان‌شناس در این باره به خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، می‌گوید: «بهترین زمان برای بچه‌دار شدن، به دیدگاه و نگرش زوج‌ها بستگی دارد و نمی‌توان یک نسخه واحد برای تمام زوج‌ها در این زمینه پیچید. مثلا مسائل اقتصادی برای برخی از زوج‌ها قبل از ورود فرزند، از اهمیت زیادی برخوردار است و آنها ترجیح می‌دهند تا بهتر شدن اوضاع اقتصادی‌شان، اقدام به فرزندآوری نکنند.»

این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد از ویژگی‌های روان‌شناختی زن و مرد هم به‌عنوان عاملی در تصمیم به بارداری یاد می‌کند و می‌افزاید: ‌«مثلا برخی از زوج‌ها، دوست دارند که دو یا سه سال بعد از ازدواجشان بچه‌دار بشوند و برخی دیگر، ترجیح می‌دهند که تعداد اعضای خانواده‌شان را با ورود یک فرزند، در همان سال اول وسیع‌تر بکنند».

دکتر رزاقی تاکید می‌کند که زمان باروری زوج‌های مختلف به سن خانم و تعداد بچه‌هایی هم که می‌خواهند داشته باشند، بستگی دارد. «اگر زوجی بخواهند دو فرزند داشته باشند و سن خانم هم در بدو ازدواج، حدود 31 سال باشد، این زوج دیگر قدرت تصمیم‌گیری چندانی برای زمان باروری ندارند و مثلا نمی‌توانند یکی از بچه‌ها را 3 سال بعد و در 34 یا 35 سالگی خانم بیاورند و بچه بعدی را هم در 40 سالگی. در صورتی که یک زوج با متوسط سنی 24 یا 25 سال، می‌توانند چند سالی از زندگی دونفره خود لذت ببرند و سپس برای بچه‌دار شدن، اقدام بکنند».

در نهایت اینکه بهترین زمان بارداری، به شرایط اقتصادی، اجتماعی و سنی هر زوج بستگی دارد.          

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.