رد شیوع کاوازاکی در ایران

سلامانه : رئیس مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عصر سه شنبه شیوع بیماری کاوازاکی را در ایران رد کرد.

 
دکتر ˈمحمدمهدی گویاˈ در گفت و گو با ایرنا با اعلام این مطلب تاکید کرد: علت این بیماری اصلا سرما یا آلودگی هوا نیست بلکه علت آن تاکنون ناشناخته است.

برخی رسانه های خارجی امروز مدعی افزایش بیماری کاوازاکی در کشور به دلیل سرما به نقل از یکی از خبرگزاری های داخلی شدند.

در همین حال دکتر ˈژیلا میرلاشاریˈ مدیر دپارتمان مراقبت های ویژه نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این بیماری به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: بیماری کاوازاکی در دسته بیماری های قلبی کودکان قرار گرفته و التهاب حاد عروق خونی است.

وی افزود: در این بیماری نقش سیستم ایمنی بدن مطرح است اما ذکر علت سرما یا آلودگی هوا را نمی توان برای آن به کار برد چرا که این علل نیاز به بررسی و کار تحقیقاتی دارد.

مدیر دپارتمان مراقبت های ویژه نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: مهم ترین عارضه این بیماری ˈآنوریسم عروق کرونر قلبˈ (بیرون زدگی دیواره سرخرگ) بوده و کاوازاکی می تواند یک بیماری کشنده و خطرناک باشد.

میرلاشاری گفت: تب، پوست پوست شدن انگشتان و زبانی مانند توت فرنگی و ورم کف دست از جمله علائم این بیماری است ؛ این بیماری شامل سه دوره حاد، تحت حاد و نقاهت می باشد و به طور کلی 40 روز طول می کشد.

به گفته وی، معمولا این بیماری خود به خود بهبود می یابد.

بیمار کاوازاکی یک بیماری ناشناخته است و در صورت ابتلای کودکان به آن توصیه می شود تا آنان غذای سفت نخورند و از مسواک نرم استفاده کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.