سرگیجه همیشه یک مشکل ساده نیست

سلامانه :سرگیجه جز شایع‌ترین شکایات افراد است که در زنان با علامت وزوز گوش و کاهش شنوایی بیشتر از مردان دیده می‌شود.

امیرسعید صدیقی متخصص مغز و اعصاب در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: سرگیجه یک شکایت خیلی شایع است، سرگیجه به دو قسمت سرگیجه حقیقی و کاذب تقسیم‌بندی می‌شود که سرگیجه کاذب نه به معنای غیرحقیقی آن باشد بلکه چرخش را ندارد.

وی خاطرنشان کرد: معمولا پزشکان از بیمار می‌پرسند که هنگام سرگیجه اطرافتان نیز می‌چرخد؟ یا احساس چرخش به هنگام بسته بودن چشم‌ها دارید یا خیر.

صدیقی خاطرنشان کرد: سرگیجه حقیقی مربوط به گوش داخلی و ایجاد اختلال در گوش، بیماریهای گوش داخلی و التهابات عصبی می‌شود اما سرگیجه کاذب علل فوق‌العاده زیاد دارد احساس عدم تعادل، احساس سبکی در سر که به زبان بیمار به پزشک گفته می‌شود و این پزشک است که با مهارت باید اصلاحات بیماران را به شکل تعابیر شناخته شده پزشکی دربیاورد.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: گزگز، یخ کردن سر، آشوب در سر، از علامتهای سرگیجه کاذب است که در اثر واکنش دارویی افزایش یا کاهش فشارخون و بیماریهای سیستم ایمنی بدن بروز می‌کند.

وی در خصوص سرگیجه‌های حقیقی تصریح کرد: سرگیجه حقیقی مربوط به ضایعات مغزی، گوشی یا محیطی است که با علامت زدن چشم، نوار گوش و MRI به راحتی قابل تشخیص است.

صدیقی گفت: علائم همراه سرگیجه وزوز گوش پیش‌روندی است که در زنان بیشتر از مردان مشاهده می‌شود که اکثرا ناشی از یک اضطراب، دلهره و دلشوره احساس گزگز دور دهان، گزگز انگشتان، کاهش شنوایی، تپش قلب، مشکل روحی و روانی بروز می‌کنند بنابراین، کم‌خونی، فقر آهن نیز که در زنان به علت مصرف نکردن گوشت زیاد  با علامتهای فوق موجب سرگیجه می‌شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در ایران کمبود کلسیم به علت مصرف نکردن لبنیات سالم و دوری از نور آفتاب منجر به سرگیجه می‌شود و اضطراب باعث سقوط و زمین خوردن و سرگیجه‌های تکرار شونده می‌شود که فرد باید به پزشک مراجعه کند.

وی در خصوص سرگیجه حین مسافرت گفت: سرگیجه هنگام نگاه کردن به بیرون همراه با تهوع و استفراغ و کاهش شنوایی است که حتما نیاز به بررسی دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.