عوارض شدید کبدی با مصرف کپسولی به نام «اکسی الیت»

سلامانه :معاون درمان دانشکده علوم پزشکی نیشابور از خطرناک بودن پودر و کپسولی به نام اکسی الیت که بعضاً در اینترنت و ماهواره تبلیغ می‌شود، خبر داد و گفت: مصرف این ماده عوارض شدید کبدی به دنبال دارد.

 
احمد دررودی امروز در گفت‌وگو با  فارس اظهار کرد: این دارو که ساخت آمریکاست در برخی از باشگاه‌های بدنسازی و فروشگا‌ه‌های شهرستان و همچنین از طریق اینترنت به عنوان کاهش وزن و انرژی‌زا به فروش می‌رسد و برابر گزارش سازمان بهداشت جهانی تاکنون مصرف این فرآورده باعث فوت یک نفر و یک مورد هم پیوند کبد شده است.

وی افزود: سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تازگی فروش و مصرف این دارو را ممنوع اعلام کرده و سازمان غذا و داروی ایران نیز از داروخانه‌ها خواسته است که «اکسی الیت» را جمع‌آوری و از فروش آن خودداری کند.

به گفته این مسئول، هر چند دستور جمع‌آوری این دارو صادر شده است، اما باید به مردم اطلاع‌رسانی شود تا برای کاهش وزن و انرژی‌زایی از این دارو استفاده نکنند، چرا که باعث نارسایی کبدی می‌شود.

دررودی تصریح کرد: در ایران مثلثی تشکیل شده از ماهواره، باشگاه‌های بدنسازی و آرایشگاه‌های زنانه که آموزش‌های نادرست را ارائه می‌دهند.

 

وی از فروش مواد و داروهایی با محتویات آمفتامینی، شیشه و مواد جدید صنعتی در برخی آرایشگاه‌ها و سالن‌های بدن‌سازی خبر داد و گفت: این داروها و مواد به عنوان لاغر کننده، زیبایی اندام و انرژی‌زایی به جوانان معرفی و در برنامه شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شود.

این مسئول اضافه کرد: این شرکت با نام‌های تجاری مختلف اقدام به فروش می‌کند.

معاون درمان دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اشاره به اینکه در صورت مصرف این فرآورده شیوع هپاتیت غیرویروسی به عنوان یک تهدید سلامت جامعه به ویژه جوانان را در پی خواهد داشت، افزود: دارو‌سازان از خرید و عرضه این فرآورده جداً خودداری کنند.

وی از همه شهروندان خواست از خرید هرگونه دارو به شکل اینترنتی و فروشگاه‌های غیر‌مجاز جداً خودداری کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.