دکتر شاهین شادنیا متخصص سم شناسی در گفتکو با سلامانه:

داروهای لاغری گیاهی تبلیغاتی، شما را مبتلا به هپاتیت می‌‌کند

داروهای لاغری گیاهی تبلیغاتی، شما را مبتلا به هپاتیت می‌‌کند

سلامانه :رییس بخش مراقبت های ویژه مسمومین بیمارستان لقمان تصریح کرد: «داروهای تبلیغاتی لاغری یا به عبارتی ترکیباتی که برای لاغر شدن مورد استفاده قرار می گیرند، ماده مخدر ندارند. آن چیزی که در مورد این ترکیبات نگران کننده است و عمدتا در آنها وجود دارد، مواد محرک است.»


دکتر شاهین شادنیا در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، گفت:« یکی از اثراتی که مواد محرک در بدن دارند این است که اشتها را کم کرده و در نتیجه موجب کاهش وزن و لاغری می شوند. پس در واقع داخل این مواد ترکیب مخدر وجود ندارد، بلکه ماده محرک وجود دارد که این ماده محرک هم عمدتاً از مشتقات آمفتامین است. 


به گفته دکتر شادنیا البته از دیگر مواردی که نگران کننده است و تبلیغات در مورد آن زیاد است، داروهای گیاهی است. از میان داروهای گیاهی که برای درمان چاقی و به عبارتی لاغر شدن تبلیغ می شوند، 2 ترکیب گیاهی هستند که بیشتر از آنها نام برده می شود. 


وی ادامه داد:« یکی از آنها ترکیب گیاهی با نام چینی مائوهانگ است که در زبان خودمان در بعضی مناطق بومی به عنوان گیاه افدرا از آن یاد می کنند. این ترکیب گیاهی 5000 سال قبل در چین شناخته شده و مورد استفاده قرارگرفته است. این ترکیب گیاهی حاوی ماده محرکی به نام افدرین است.»

 
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که ترکیب دیگری هم در بازار وجود دارد که بومی نواحی بیابان های کالاهاری آفریقا 
است، خاطر نشان کرد:« ماده موثر داخل این ترکیب کاتین یا کاتونین نام دارد که در نواحی شرقی آفریقا از 600 سال قبل شناخته شده و مورد استفاده قرارمی گیرد. این مواد موثر هم مواد محرک هستند و اثرات آنها مشابه آمفتامین است.»


به عقیده او در مورد داروهای تبلیغاتی لاغری و تاثیرات آنها با ترکیبات گیاهی، نیز باید گفت یکی از اثرات این ترکیبات که مطلوب مصرف کننده است، همان کاهش اشتها و بالطبع کاهش وزن و لاغری است. اما استفاده درازمدت این ترکیبات می‌تواند روی اکثر قسمت های بدن تاثیر سوء بگذارد. به عبارتی مصرف دراز مدت و مزمن این ترکیبات عوارضی دارد که شامل عوارض عصبی - روانی و عوارضی بر روی سیستم قلبی عروقی می شود. 


دکتر شادنیا البته تاکید کرد:«این داروها روی اکثر سیستم های بدن تاثیر می گذارند اما بیشتر از همه روی دستگاه اعصاب مرکزی و روی سیستم قلبی عروقی تاثیر می گذارند. تاثیراتشان روی دستگاه عصبی ممکن است فرد را دچار حالت های بی قراری کند. به طوری که شخص دچار اضطراب می شود یا ممکن است دچار حملات تهاجمی شود و رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی داشته باشد.»


رئیس بخش مراقبت های ویژه مسمومین بیمارستان لقمان ادامه داد:« گاهی از موارد ممکن است به دلیل این رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی دست به یک سری اعمال خشونت آمیز بزند. برای بعضی از افراد که ممکن است بیماری زمینه ای داشته باشند، مثلا آنومالی های عروقی در مغز، مصرف این ترکیبات باعث خونریزی های داخلی مغزی می شود و در صورت مدت مصرف طولانی تر، ممکن است فرد دچار اختلالات سایکولوژیک و اختلالات روان پزشکی شود. اینها مجموعه علائم عصبی - روانی هستند که ممکن است در یک فرد به علت مصرف دراز مدت ایجاد شود.»

 
وی به  عوارض این داروها روی سیستم قلبی عروقی نیز اشاره و خاطر نشان کرد:« ممکن است این داروها موجب افزایش ضربان قلبی شوند، نارسایی های قلبی و به دنبال آن تنگی نفس از جمله دیگر عوارض هستند. در افرادی که آنومالی های عروقی دارند ممکن است باعث پارگی های عروقی و خونریزی های ناشی از این امر شوند. همچنین احتمال دارد مصرف این مواد باعث ایجاد ضربان های قلبی نامنظم شود. مصرف درازمدت این داروها همینطور موجب ایجاد هپاتیت و در واقع درگیری بافت کبد و افزایش درجه حرارت بدن هم خواهد شد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.