سلامانه در گفتگو با دکتر کتایون نجفی زاده، فوق تخصص ریه بررسی می‌کند:

پیوند ریه در چه کسانی ممنوعیت دارد؟

پیوند ریه در چه کسانی ممنوعیت دارد؟

سلامانه :به گفته رئیس واحد فراهم آوری اعضاء پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی علامت اصلی شروع از کار افتادگی ریه، تنگی نفس است. این تنگی نفس در ابتدا  در اثر فعالیت بروز می کند به طوریکه فرد مثلا با رفتن به طبقه سوم دچار تنگی نفس مفرط می شود. این عارضه کم کم پیشرفت  می کند و بیمار با رفتن به طبقه دوم و در نهایت حتی با  بالا رفتن از چند پله  دچار این حالت می شود. تا اینکه در موارد شدید در حالت نشسته هم دیگر قادر به نفس کشیدن نیست. 


دکتر کتایون نجفی زاده در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، با بیان این که این وضع به جایی می رسد که فرد به درمان دارویی پاسخ نداده و نیاز به تعویض ریه پیدا می کند، می گوید:«هرگاه فردی با تنگی نفس فعالیتی مراجعه کرد، تست های تنفسی درخواست می کنیم. در بیمارانی که ریه ها در حال از کار افتادن است، ظرفیت تنفسی کاهش  یافته  و در سی تی اسکن و عکسبرداری نیز کاهش ظرفیت ریوی مشاهده می شود. در بیوپسی از ریه نیز تخریب ریه ها دیده می شود.  وقتی همه داده ها از کار افتادگی ریه را نشان داد پیوند ریه مسجل می شود.»

 
به گفته دکتر نجفی زاده در این مرحله مدارک کامل بیمار جمع آوری شده و بیمار به یک جلسه عمومی گروه پیوند معرفی می شود. در آنجا ممنوعیت ها و وضعیت جسمی بیمار و تحمل بیمار برای انجام عمل پیوند  بررسی شده و در صورت مساعد بودن شرایط  وارد لیست انتظار می شود.


وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی پیوند ممنوعیت دارد توضیح می دهد:«یکی از بزرگترین ممنوعیت ها زمانی است که بیمار همچنان به سیگار کشیدن خود ادامه می دهد و حاضر به ترک آن نیست. این بیمار بعد از پیوند ریه نیز  به سیگار کشیدن ادامه خواهد داد و منطقی نیست ما فرصت اندک پیوند را به چنین بیماری اختصاص دهیم. زیرا از هر 10 بیمار مرگ مغزی، حد اکثر ریه یک یا دو بیمار فوت شده قابل استفاده است.»

 
به عقیده این فوق تخصص ریه از دیگر موارد ممنوعیت ابتلا بیماران به انواع بدخیمی ها است:  مثل سرطان ریه و هرگونه سرطان در بدن ( به جزء سرطان پوست و سرطان رحم موضعی که احتمال عود آن نباشد)، عفونت های فعال ریوی، بیماران مبتلا به ایدز یا اچ ای وی مثبت در لیست پیوند قرار نمی گیرند. بیمارانی هم که در اثر عدم فعالیت، بیش از حد وزن بدن خود را از دست داده اند و زیر دستگاه تنفس هستند ممنوعیت پیوند دارند.


اما دکتر نجفی زاده به علت از کار افتادن ریه نیز اشاره کرده و می گوید:«عوامل مختلفی در از کار افتادن ریه نقش دارند. در تمام دنیا و کشور ما اولین علت از کار افتادگی ریه استعمال سیگار و مواد مخدر است. استنشاق این مواد در طولانی مدت فرد را دچار بیماریهای انسدادی مزمن ریه مانند برونشیت مزمن کرده و به تدریج بافت ریه ها را تخریب می نماید تا اینکه نیاز به تعویض یا پیوند ریه پیدا می کند.»


به گفته او بعضی از بیماریهای مادرزادی ریوی نیز در این زمینه نقش دارند مثل بیماری فیبروز سیستیک که به صورت ژنتیکی به ارث می رسد  و کودک از همان اوایل کودکی علائم را نشان می دهد. همچنین بیماری مهم دیگری که در بین جوانان دیده می شود بیماری به نام سیکلوز  است. در این گروه از افراد ریه ها با سرعت زیادی نابود می شود. علت آن نیز قرار گرفتن در معرض گرد سنگ یا گرد شیشه می باشد. 


رئیس واحد فراهم آوری اعضاء پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح می دهد:«این کارگاههای کوچک با هزینه اندکی دایر می شود و جوانان در آن مشغول به کار می شوند. این چنین کارگاههایی در تمام نقاط دنیا بر چیده شده و فقط در کشور ما با آن برخوردی جدی  نشده است. متاسفانه  استنشاق این مواد توسط کارکنان آن ظرف مدت دو الی سه سال چنان ریه را تخریب  کرده که پیوند ریه را بسیار مشکل می کند. علاوه بر این لوله کشان و کسانیکه با لنت ترمز کار می کنند و به طور کلی شاغلینی که با آزبست در تماس اند همه در معرض خطرند.» 

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • فرزانه شنبه, 3 اسفند 1392 - ساعت : 12:34:20
    شرمنده قصدم فقط ذرذدل بودچون تنهام وطبق معمول خانوادمئ برادرمو بردن بستريش كردن بيمارستان مسيح دانشوري.ممنون از سايت خوبتون
  • فرزانه شنبه, 3 اسفند 1392 - ساعت : 12:31:53
    سلام به همه دوستانم...اينكه اومدم وارد اي سايت شدم به خاطر اطلاع پيداكردن از پيوند ريه براي برادر بود.برادرم الان 15 ساله است واز اول تولدش به بيماري CFگرفتاراست.من اكنون 21سال دارم از اول تولدش شاهده مريضيش بودم.الان به مرحله اي رسيده كه بايد دائم اكسيژن استفاده كنه.چندوقته اسمشو براي پيوند ريه ثبت كرديم...ازتون خواهش ميكنم براش دعاكنيد زودتر نوبت پيوند جوربشه وخوب بشه از دست اين مريضي راحت بشه.بس نيست 15 سال؟؟؟؟؟؟؟؟خداياناشكري نميكنم ولي ديگه همه مخصوصا خودش از اين وضع خسته شده...كمكش كن خدااااااااااااااااااااا.