علت آکانتوز نیگریکانس چیست؟

علت آکانتوز نیگریکانس چیست؟

سلامانه : آکانتوز نیگریکانس(تیره و ضخیم شدن بخش‌هایی از پوست) معمولاً چیز بی ضرری است اما می‌تواند علامت یک مشکل جدی‌تر باشد؛ بنابراین بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.

به گزارش پایگاه خبری سلامانه، برای پیدا کردن دلیل آن، آزمایش خون می‌تواند مفید باشد تا قند خون و سطح هورمون‌های بدن سنجیده شوند؛ هم چنین ممکن است به آزمایش‌های بیش‌تری مثل آندوسکوپی یا عکسبرداری با اشعه ایکس نیاز باشد.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، از دلایل اصلی آن می‌توان به این‌ها اشاره کرد:


چاقی
آکانتوز نیگریکانس اغلب نتیجه چاقی است. چاقی سبب مقاومت برابر انسولین می‌شود و در نتیجه سطح هورمون انسولین در خون بالا می‌رود و روی سلول‌های پوست اثر می‌گذارد. مقاومت برابر انسولین باعث دیابت نوع 2 می‌شود، بنابراین آکانتوز نیگریکانس می‌تواند هشدار دهد که در معرض دیابت هستید یا دیابت گرفته‌اید.


سندروم‌ها و هورمون‌ها
آکانتوز نیگریکانس گاهی اوقات نشان دهنده وجود مشکلی مربوط به سندروم‌ها یا هورمون‌ها است، مثل:


-    سندروم تخمدان پلی کیستیک
-    سندروم کوشینگ
-    آکرومگالی
-    کم کاری تیروئید
به این نوع عارضه‌ها آکانتوز نیگریکانس سندرومی گفته می‌شود.


داروها
بعضی از مواقع، این عارضه توسط داروهایی مثل انسولین و کورتیکو استروئیدها یا هورمون درمانی (نظیر هورمون رشد) یا قرص‌های ضدبارداری ایجاد می‌شود.


ژن
به ندرت ناشی از ژن‌های موروثی است. معمولاً هم وقتی رخ می‌دهد که فقط یکی از والدین مبتلا به آن باشند.


سرطان
اگر لک تیره، ناگهانی ایجاد شود و به سرعت پخش شود، ممکن است نشانه سرطان (به خصوص سرطان معده) باشد که به آن آکانتوز نیگریکانس بدخیم می گویند. این عارضه نادر است و معمولاً میانسال ها و پا به سن گذاشته‌ها را درگیر می‌کند و ربطی هم به وزن ندارد. شدت آن بیش‌تر است و احتمال دارد روی دهان، زبان و لب‌ها اثر بگذارد و پوست نیز به خارش بیفتد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.