تغذیه نامناسب می‌تواند عامل ناباروری برخی جوانان باشد

سلامانه :دبیر علمی کنگره باروری و ناباروری گفت: در هنگام ناباروری ۵۰ درصد اشکال به مرد و ۵۰ درصد به زن مربوط می‌شود و البته در مواردی تغذیه نامناسب نیز عامل ناباروری است.

  
به گزارش فارس، فرخنده پوراسماعیلی دبیر علمی ششمین کنگره بهداشت باروری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مشکلات باروری شامل بلوغ، سن ازدواج، عامل وراثت و محیط، غربالگری پیش از تولد و مسائل روانشناختی است که باید مورد بررسی قرار گیرند.

 

وی ادامه داد: محورهای این کنگره ناباروری و سلامت جوانان ژنتیک و سلامت باروری، سن مناسب، قوانین و سیاست‌های دولت در غربالگری، دستاوردهای جدید قبل از تولد، اخلاق در بهداشت باروری، انتقال بیماری از راه جنسی و پیشگیری از سرطان، سلامت بلوغ و سبک زندگی سالم و همچنین نقش مشاوره در بهداشت باروری است.

پوراسماعیلی گفت: علت اصلی ناباروری نقص‌های آناتومیک و ژنتیک عنوان می‌شود و ناباروری یک بیماری ژنتیکی است که 22 درصد از زوجین را در گروه سنی تولیدمثل تحت تأثیر قرار می‌دهد.

دبیر علمی ششمین کنگره باروری گفت: 50 درصد علت ناباروری به هر یک از زوجین برمی‌گردد بنابراین هیچ کدام از زوجین به صورت۱۰۰درصد عامل ناباروری شناخته نمی‌شوند.

پوراسماعیلی ادامه داد: تغذیه بر روی مسائل اپی‌ژنتیک بسیار تأثیرگذار است و تغییرات نابجای اپی‌ژنتیکی بر اثر الگوی تغذیه نامناسب به وجود می‌آید.

دبیر علمی این کنگره افزود: تحقیقات نشان داده ترکیبات موجود در مواد غذایی قابلیت تغییر در الگوهای اپی‌ژنتیک را دارند و می‌تواند به نفع یا ضرر فرد باشد بنابراین آشنا کردن مردم با غذا و نوشیدنی‌های سالم و زیان‌آور می‌تواند بر سلامت فرد تأثیرگذار باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.