تکنیک‌هایی برای کاهش افسردگی، دلشوره و درد

تکنیک‌هایی برای کاهش افسردگی، دلشوره و درد

سلامانه :یافته های تازه نشان می دهند، استفاده از تکنیک های مراقبه و تمدد اعصاب ممکن است سبب کاهش افسردگی، دلشوره و درد شود.


نتایج پژوهش های گذشته نشان داد، استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب بر خلق و خو، خواب و ... تاثیری نمی گذارند.


دکتر مدهیل گویال، گفت:" برخی از افراد معتقدند تکنیک های تمدد اعصاب چیزی جز نشستن و سکوت کردن نیست. "

او افزود:" این باور درستی نیست. با استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب، می توان ذهن را آموزش داد تا آرام شود. "

دکتر گویال، استاد روان شناسی مدرسه پزشکی دانشگاه جان هاپکینز و همکارانش معتقدند، تکنیک های تمدد اعصاب سبب افزایش تمرکز حواس می شوند.

با استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب می توان ذهن را بر آنچه تعیین شده متمرکز کرد. 

بر اساس گزارش سال 2007 موسسات ملی بهداشت آمریکا، بیش از 9 درصد شهروندان ایالات متحده از تکنیک های تمدد اعصاب استفاده می کردند و یک درصد آنها باور داشتند این تکنیک ها نوعی دارو و درمان است. 

پژوهشگران با بررسی و تجزیه و تحلیل 47 مطالعه که بر روی بیش از سه هزار و چهارصد شرکت کننده انجام گرفته دریافتند، علایم افسردگی و اضطراب در افرادی که از تکنیک های تمدد اعصاب استفاده می کنند 5 تا 10 درصد کاهش یافته است. 

دکتر گویال گفت:" با بررسی نتایج مطالعات گوناگون تلاش می کنیم فواید استفاده از تکنیک های تمدد اعصاب را معرفی کنیم. یافته های ما نشان می دهد، استفاده از این تکنیک ها تنها سبب کاهش درد و علایم و نشانه های افسردگی و دلشوره می شود. "

پژوهشگران باور دارند مراقبه هیچ تاثیری بر کاهش وزن، بهبود اختلال خواب و تغذیه و درمان اعتیاد به مواد مخدر ندارد. 

دکتر گویال معتقد است، پزشکان باید فواید مراقبه و تکنیک های تمدد اعصاب را به بیماران بیاموزند و به آنها یادآوری کنند با استفاده از این تکنیک ها نمی توان همه بیماری ها را درمان کرد.

دکتر آلن گورول، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه هاروارد و بیمارستان مرکزی بوستن نیز خاطر نشان کرد:" مراقبه و تکنیک های تمدد اعصاب کارکرد بسیار محدودی دارند و تنها می توان از آنها برای تسکین علایم و نشانه های اضطراب و دلشوره استفاده کرد. " 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.