كلماتی كه خشم كودكتان را بیشتر می‌كند

سلامانه :خشم، تنبیه و همچنین محرومیت كودك از علایق او می‌تواند اثرات سوئی داشته باشد و با مشاهده خشم والدین بعدها ممكن است كودك همین خشم را به آنها برگرداند.

 

غلام‌رضا حاجتی متخصص اعصاب و روان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در مبحث‌ آموزش والدین نباید از كلمه تنبیه استفاده كنند و به جای آن می‌توانند از كلمه پیامد استفاده كنند، یعنی پیامد كاری كه كودك انجام می‌دهد.

 

وی در ادامه گفت: نكته اساسی این است كه باید از قبل بر اساس سن كودك و نوجوان پیامد تعیین و مشخص شود و با كودك صحبت و قرار گذاشته شود.

 

همچنین والدین باید خواسته خود را به كودك بگویند و والدین پیامد را طوری تعیین كنند كه قابل اجرا و متناسب با موضوعی باشد كه می‌خواهیم پیامدش را برای كودك تعیین كنیم.

 

وی اظهار داشت: پیامدهایی كه برای كودك در نظر گرفته می‌شود برای چند دقیقه و بر اساس سن كودك باشد و حتماً اجرا شود.

 

برای مثال اگر كودك 4 ساله است حدود 4 دقیقه باشد و به این صورت عمل می‌كنیم كه كودك را در اتاق تنها می‌گذاریم مثلاً اگر حرف زشتی زد باید برای 4 دقیقه در اتاق تنها بماند. ضمناً از نظر ایمنی مكانی كه برای كودك در نظر می‌گیریم مطمئن شویم وی نتواند به خود آسیب رساند. با پاداش دادن به كودك می‌توانیم او را تشویق كنیم.

 

وی در پایان گفت: خشم ناگهانی والدین در روش‌های تربیتی كودك ممكن است به او آموخته شود یعنی كودك با مشاهده خشم والدین بعدها همین خشم را به والدین و اطرافیان بر می‌گرداند و می‌تواند تأثیر سویی داشته باشد در نتیجه خشم و تنبیه بدنی اصلاً توصیه نمی‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.