دکتر احسانی، متخصص پوست و مو در گفتگو با سلامانه هشدار می‌دهد:

بلایی که تستوسترون و ناندرولون بر سر شما می‌آورند

بلایی که تستوسترون و ناندرولون بر سر شما می‌آورند

سلامانه : متاسفانه این روزها مصرف خودسرانه و غیر مجاز انواع داروها، مکمل‌ها و هورمون‌ها در باشگاه‌های ورزشی، به‌خصوص در باشگاه‌های بدنسازی، رواج زیادی پیدا کرده است. برخی از جوانان ما نمی‌دانند که ممکن است با مصرف خودسرانه چنین مکمل‌ها و هورمون‌هایی چه بلایی سر سلامتی و حتی زیبایی ظاهری‌شان بیاید. یکی از مشکلات ناشی از مصرف خودسرانه داروهای هورمونی، ریزش موها است.

 

دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» در این‌باره می‌گوید: ‌«احتمال ریزش مو یا تشدید ریزش موی مدل ارثی با مصرف هورمون‌های تستوسترون،‌ ناندرولون و داروهای آنابولیزان که در رشته بدنسازی، به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند، وجود دارد.»

 

دکتر احسانی تاکید می‌کند که به‌دلیل چند برابر شدن زمینه ریزش موی ارثی با مصرف این داروها و هورمون‌ها،‌ مصرف خودسرانه و بدون نظر پزشک آنها، به‌هیچ عنوان و به هیچ کدام از ورزشکاران عزیز، توصیه نمی‌شود.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به این سوال که آیا ریزش موی در اثر مصرف هورمون‌ها و داروهای مختلف بدنسازی،‌ قابل برگشت است یا نه هم گفت:‌ «هرچند که مصرف خودسرانه انواع هورمون‌ها از جمله تستوسترون به‌صورت تزریقی یا خوراکی، اصلا منطقی و قابل قبول نیست اما امکان برگشت ریزش مو با قطع داروها وجود خواهد داشت.»

 

این متخصص پوست و مو در ادامه یادآور شد که استفاده از هورمون‌هایی مانند تستوسترون در میان بدنسازانی که زمینه ریزش موی ارثی دارند، روند درمان ریزش موی آنها را هم کند و با مشکلاتی مواجه خواهد کرد. «حتی ممکن است در مواردی، درمان ریزش موی این افراد، چندان کارآمد هم نباشد.»

بد نیست بدانید که مشکلات جنسی،‌ نازایی و‌ ناراحتی‌های کبدی و کلیوی هم از دیگر عوارض مصرف خودسرانه و بیش از حد هورمون تستوسترون محسوب می‌شوند. 

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • milad چهارشنبه, 5 آذر 1393 - ساعت : 22:03:19
    با سلام، من پسری 24 ساله هستم که چند سالی میشه بدنسازی کار میکنم.
    متاسفانه در اثر مصرف هورمون ناندرلون موهام به طرز شدیدی کم پشت و نازک شدن.ای مساله روی زیبایی ظاهریم تاثیر گذاشته و از این بابت خیلی اذیت میشم!
    حالا می خواستم بدونم که آیا با وجود 14-15 ماهی که از مصرف این هورمون گذشته، امکان رویش مجدد موهام و متعادل شدن سطح هورمان های بدنم درصورت مراجعه به متخصصین پوست و مو هست؟!!