صنایع دارویی سهم عمده ای در صادرات ایران دارد

صنایع دارویی سهم عمده ای در صادرات ایران دارد

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، یمصطفی قانعیی روز سه شنبه در هجدهمین جشنواره تحقیقاتی پزشکی رازی در مرکز همایش های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: ایران با صادرات سالانه، 580 میلیون دلار، رتبه 53 را به خود اختصاص داده است که از این رقم، 70 میلیون دلار سهم دارو و 15 میلیون دلار سهم تجهیزات پزشکی است.

وی با بیان اینکه می توان 90 درصد داروهای وارداتی را در کشور تولید کرد، ادامه داد: تولید داروهای بیولوژیک از 24 قلم به 30 قلم تا پایان سال و تا سال آینده به 50 قلم خواهد رسید.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، اظهار داشت: در نقشه علمی کشور ، علم فارماکولوژی (داروسازی) رشد قابل توجهی داشته است.

قانعی گفت: تمام دستاوردهای علمی پزشکی با استفاده از 40 درصد فعالیت هیات علمی ، ایجاد شده است که اگر از60 درصد بقیه این ظرفیت نیز استفاده شود ، اتفاقات قابل توجهی در این زمینه خواهد افتاد.

وی افزود: 30 درصد سهم تولید علم در کشور مربوط به علم پزشکی است درحالیکه سهم دانشجویی و دانشگاهی حوزه پزشکی کشور فقط پنج درصد است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، خاطرنشان کرد در جشنواره امسال طرح های بسیار بارزی از جمله طراحی و ساخت دستگاه تصویربرداری حیوانی با رزولیشن (وضوح تصویر) بالا و طراحی و تولید صنعتی تعمیر UF پروبیوتیک با نمک جایگزین و همچنین استفاده موفقیت آمیز از محلول عصاره نعناع برای درمان سردردهای میگرنی ارایه شده است.

قانعی گفت: در نقشه ای که دنیا از پیشرفت علمی ، ارایه کرده است، رشد علمی ایران چهار تا 11 برابر ، متوسط رشد جهانی است که این رشد به همت دست اندرکاران این عرصه از جمله دانشگاه های علوم پزشکی ، شیمی ، زیست شناسی، علم مواد، مهندسی و فیزیک به دست آمده است.

به گفته وی، رشد علمی کشور از سال 80 تا 90، قابل توجه است اما طی دو سال اخیر این رشد بسیار روند صعودی داشته است.

قانعی با بیان اینکه دو دانشگاه علوم پزشکی مشهد و تبریز به گروه یک درصد دانشگاه های برتر جهان پیوسته است، گفت: در حال حاضر شش دانشگاه تهران، شهید بهشتی، شیراز، اصفهان، تبریز و مشهد جزو برترین دانشگاه ها به شمار می روند.

سه شنبه  26/10/91    14:47
 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.