پیشگیری از دیابت با رژیم غذایی مدیترانه‌ای

پیشگیری از دیابت با رژیم غذایی مدیترانه‌ای

سلامانه : پیروی کردن از رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است افرادی که در معرض ابتلا به بیماری قلبی و دیابت قرار دارند را حفاظت کند.


به گزارش پایگاه خبری «سلامانه»، دانشمندان پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات بیش از سه هزار و پانصد فردی که در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار داشتند، دریافتند اشخاصی که از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی می کنند در مقایسه با افرادی که چنین نمی کنند کمتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند.


دکتر جوردی سالاس سالوادو استاد رشته تغذیه دانشگاه آندلوس اسپانیا گفت:" نتیجه پژوهش ها نشان داده که تغییر شیوه زندگی و کاهش وزن از ابتلا به دیابت نوع دو جلوگیری می کند. همچنین، ورزش کردن و پیروی کردن از ؤزیم غذایی سالم مانع پیشرفت دیابت می شود. " 


رژیم غذایی مدیترانه ای حاوی سبزیجات، غلات، حبوبات، ماهی، روغن های گیاهی غیر اشباع - زیتون - است. 


پیروی کردن از رژیم غذایی مدیترانه ای علاوه بر حفظ تندرستی قلب و عروق از بروز التهاب و دیابت نوع دو جلوگیری می کند. 


دیابت نوع دو، هنگامی بروز می کند که سلول های بدن به انسولین مقاوم می شوند و گلوکز در جریان خون باقی می ماند و بیش از اندازه افزایش می یابد. 
دانشمندان، برای بررسی بیشتر تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای، آن را با رژیم غذایی کم چرب مقایسه کردند. 


بین سال های 2003 تا 2009 میلادی، سه هزار و پانصد فرد 55 تا 80 ساله که سه عامل عمده - دود کردن سیگار، ابتلا به کلسترول و چاقی - ابتلا به دیابت را داشتند زیر نظر گرفته شدند.  


شرکت کنندگان به صورت تصادفی از یکی از رژیم های غذایی زیر پیروی کردند:


1- رژیم غذایی مدیترانه ای که حاوی چربی های غیر اشباع - روغن زیتون خالص - بود.


2- رژیم غذایی مدیترانه ای که حاوی دانه های روغنی و چربی های اشباع نشده بود. 


3- رژیم غذایی فاقد چربی 


پس از گذشت چهار سال، 273 نفر از شرکت کنندگان به دیابت نوع دو مبتلا شدند که شش و نه دهم درصد افرادی که از رژیم سرشار از روغن زیتون و شانزده و دو درصد افرادی که از رژیم های غذایی حاوی آجیل و فاقد چربی پیروی کرده بودند را در بر می گرفت.


دکتر جوردی سالاس سالوادو گفت:" پیروی کردن از رژیم غذایی مدیترانه ای حاوی روغن زیتون و کاهش مصرف کالری که خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری قلبی را کاهش می دهد هیچ وقت دیر نیست. "

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.