۱۲ راه درمان افسردگی بدون مصرف دارو

۱۲ راه درمان افسردگی بدون مصرف دارو

سلامانه :اثرات افسردگی سالانه در 16 میلیون آمریکایی پدیدار می شود که بخش اعظمی از آنها داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند.


به گزارش پایگاه خبری «سلامانه»، گرچه داروهای ضد افسردگی علائم افسردگی های حاد کاهش می دهد اما برای افسردگی های خفیف چندان تاثیر گزار نیست.


ورزش 
ورزش با تنظیم سروتونین و نوراپی نفرین مغز به کاهش افسردگی کمک می کند. پ.مورالی. دوراسوامی، استاد روانپزشکی و رفتاردرمانی مدرسه پزشکی دانشگاه دوک در دورهام، پنج بار در هفته،20 تا 30 دقیقه ورزش را توصیه می کند. ورزش هایی چون ایروبیک، راه رفتن های تند بر روی تردمیل را بهترین شیوه می داند هرچند اذعان می کند: هیچ ورزشی در هیچ سطحی بهتر از دیگری نیست.


نور درمانی
در روزهای کوتاه و تاریک زمستان برخی از افراد دچار اختلال تاثیرات فصلی می شوند. یکی از راه های کاهش علائم این اختلال نوردرمانی است که در آن فرد نزدیک جعبه ای از نور می نشیند که نور بیرون را تقلید می کند. این درمان معمولا با جلسه های 15 دقیقه ای شروع می شود و روزانه این میزان تا سقف دو ساعت افزایش می یابد. زمان این جلسات به شدت افسردگی و نیز شدت نوری دارد که توسط پزشک مربوطه تعیین می شود. گرچه نوردرمانی، درمان قطعی این افسردگی نیست اما اثرات  کاهش علائم آن را می توان در دو روز حس کرد.


دفتر خاطرات خلق و خو
این نوع درمان به افراد می آموزد که با مثبت اندیشی می توانند نشانه های افسردگی را کاهش دهند. دکتر دوراسوامی توصیه می کند دفترخاطرات خلق و خو داشته باشید. این وسیله ای است که شما را در این مسیر فکری نگه می دارد که اتقاقات مثبت در زندگی شما رخ می دهد و اجازه نمی دهد که کوچکترین چیز منفی به زندگی شما راه یابد. دفتر خاطرات خلق و خو اتفاقات منفی را در چشم اندازی دور نگخ می دارد و یادآوری می کند که روزهای مثبت حتما اتفاق می افتند. دکتر دوراسوامی توصیه می کند اگر برایتان دشوار است ضرورتی ندارد که هر روز در این دفتر بنویسد. هفته ای یک بار برای کاهش علائم افسردگی کافی است.


طب سوزنی
تحقیقات زیادی مبنی بر اینکه طب سوزنی آلترناتیو درمانی قطعی برای افسردگی است وجود ندارد و تعدادی از تحقیقات این روش را پیشنهاد می کنند. یکی از دانشگاه های کوچک آریزونا بر روی 33 زن مبتلا به افسردگی تحقیقی انجام داد و دریافت که 67 درصد زنانی که در طب سورنی شرکت کرده اند رو به بهبودی هستند که در مقایسه با گروه کنترل که تنها 27 درصد رو به بهبودی رفته اند رقم قابل ملاحظه ایست. در تحقیق دیگری که در ژورنال اختلالات تاثیرگذار به چاپ رسیده، 70 درصد بیماران که دچار اختلال افسردگی بودند و یک داروی ضد افسرودگی را مصرف می کردند، با طب سورنی پیشرفت های چشم گیری داشته اند نسبت به آنان که از طب سوزنی استفاده نکرده اند.


گروه های پشتیبان
دکتر دوراسوامی اذعان می کند که گروه های پشتیبان به استانداردی در روان پزشکی بدل شده است با این این روزها کم تر از آن استفاده می شود در صورتی که یکی از بهترین راه های درمان به ویژه برای افسردگی های خفیف است. این گروه ها تحصیل در حوزه افسردگی را فراهم می آورند و جمعیت پشتیبان این فرصت را برای افراد فراهم می کند تا از کسانی مشکلات مشابه دارند بیاموزند. دکتر دوراسوامی برای کسانی که علاقه ای به صحبت کردن ندارند توصیه می کند در گروه هایی شرکت کنند که به آن علاقه مندند، مثل کلوپ های کتاب و یا یوگا.


درمان رفتاری شناختی
دکتر دوراسوامی به درمان رفتاری شناختی نام "آموزش پیشرفته" برای افراد دچار افسردگی را داده است. این نوع درمان بر پایه این حقیقت بنا شده است که افکار انسان احساسات او را برمی انگیزد. آگاه بودن به افکار و یادگیری تغییر الگوهای مخرب می توانند عملکرد مغز و درنتیجه واکنش به موقعیت ها را تغییر دهد.CBT  درمانی کوتاه مدت است و حداکثر 10 تا 20 جلسه ادامه دارد. این نوع درمان اثر مدیتیشن را در درمان افسردگی های حاد و خفیف نشان می دهد.


روغن ماهی
این مکمل که شامل امگا3 است در اسید چرب ماهی هایی چون قزل آلا، تن ماهی و شاه ماهی یافت می شود.


مطالعات در باب روغن ماهی بی نتیجه است اما اینطور عنوان شده که کمبود اسید چرب در دوره-هایی مشخص(مثل دوران پس از زایمان) نوسانات روحی و اختلال افسردگی را در پی دارد. در مناطقی که غذای افراد حاوی مقدار زیادی امگا3 است، مردم گرایش کم تری به افسردگی دارند.


مدیتیشن
تحقیقات امیدبخشی نشان می دهد که مدیتیشن در جلوگیری از بازگشت افسردگی نقش ایفا می-کند. تحقیقات بر روی تمرکز حواس درمانی متمرکز شده که مدیتیشن سنتی را با درمان شناختی رفتاری ترکیب می کند. تحقیقی نشان داده بازگشت افسردگی برای افرادی که از مدیتشین استفاده می کنند با کسانی که از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنند(حدودا 30 درصد) برابر است و نسبت به کسانی که داروهای بی اثر استفاده می کنند(حدود 70 درصد) کم تر است.  


زعفران
زعفران گیاهی با شاخ و برگ گران غذای بیش تر مردم خاورمیانه است. تحقیقی در ژورنال داروشناسی قومی نشان داده که زعفران سطح سروتونین را در مغز افزایش می دهد.  تحقیق کوچکی که بر روی 38 نفر طی شش هفته انجام شد نشان داد که زعفران اثر فلوکستین را در کاهش علائم افسردگی دارد و اغلب کسانی که از زعفران استفاده کرده بودند عوارض جانبی کم تری نسبت به مصرف فلوکستین که شامل عرق کردن و ناتوانی های جنسی را گزارش کرده‌اند. 


یوگا
وضعیت های طرح شده در یوگا استرس و علائم افسردگی را کاهش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که هم در افرادی که دچار آشفتگی و افسردگی های حاد هستند، یوگا استرس، خشم، افسردگی را کاهش داده و انرژی، خواب آرام و شادابی را به آنها برگردانده است.


SAMe


اس آدنوزیل نتیونین یا SAMe نوعی مکمل است که با انتقال دهنده های عصبی مغز ترکیب می‌شود.


آزمایش های متعدد نشان داده است که این مکمل‌ها بسیار بهتر از داروهای بی اثر در درمان اثر دارند. و نیز عوارض جانبی کم تری به نسبت داروهای ضد افسردگی دارند.


سنت جونز(چای کوهی)


یکی از تحقیقات گسترده ای که بر روی چای کوهی که گیاهی زردرنگ است که به شکل چای، قرص و .. وجود دارد بر کاهش علائم افسردگی بسیار موثر است.


مرکز ملی آلترناتیوها و مکمل های پزشکی 37 تحقیق را تحلیل کرده و فواید چای کوهی را در درمان افسردگی های خفیف یافته است. (بدون عوارض جانبی برخی از داروها)


اخطار: چای کوهی می تواند بر برخی اثر نسخه های پزشکی را کاهش دهد. از جمله داروهای جلوگیری از بارداری، داروهای HIV ، رقیق کننده های خون و برخی داروهای ضد سرطان و از این قبیل

 

ارسال برای یک دوست
۹۶ ۲۶ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • بهمن سه شنبه, 2 خرداد 1396 - ساعت : 11:08:22
  سلام،تازه 23سالم شده،از نوجوانی کم و بیش مشکل افسردگی داشتم طوری ک کارم به بیمارستان هم کشیده شد،برای خودکشی اقدام کردم حدود16سالگی،با کسی مشکلی ندارم،عاشق ورزشم و کارای سخت و هیجان انگیز،ولی چیزی ک همیشه باهامه و چن وقت یه بار قد الم میکنه همین افسردگیه،نظری هس خوشحال میشم ببینم
 • nafas چهارشنبه, 29 دی 1395 - ساعت : 18:35:25
  من خییلی افسرده هستم نمیدونم واقعا چیکار کنم توان درمانشم ندارم لطفا کمکم کنید
 • ا.ر پنجشنبه, 16 دی 1395 - ساعت : 05:07:02
  سلام ببخشید من الان مدتی هست که با یک فرد افسرده اشنا شدم و خیلی دلم میخاد ک بهش کمک کنم،اون خیلی زود عصبی و بی حوصله میشه و زود واکنش نشون میده واقعا نمیدونم ک چیکار کنم اگر میشه کمکم کنید
 • ا.ر پنجشنبه, 16 دی 1395 - ساعت : 05:05:31
  سلام ببخشید من الان مدتی هست که با یک فرد افسرده اشنا شدم و خیلی دلم میخاد ک بهش کمک کنم،اون خیلی زود عصبی و بی حوصله میشه و زود واکنش نشون میده واقعا نمیدونم ک چیکار کنم اگر میشه کمکم کنید
 • Narges دوشنبه, 13 دی 1395 - ساعت : 01:19:54
  سلام من مدتی هست که شدید افسرده شدم احساس میکنم هیچی برام دیگه اهمیت نداره نه میتونم ذرس بخونم نه چیزی واقعا دارم دق میکنم توخونه هم هیچی کم ندارم همه چیز واسم بی اهمیت شده
 • ط.ر سه شنبه, 18 آبان 1395 - ساعت : 00:50:26
  سلام من 27سالمه ویه یسالی هست اضطراب واسترس دارم هرچی هم دکتر میرم میگه ازحرص وفشاره من خیلی فکروخیال دارم وبیشترشم منفی قرصم هم بخاطر اینکه میگن وابستگی میاره نمیخورم میخوام زندگیم تحرک وتنوع داشته باشه ب زندگیو شوهرم نشاط بدم لطفا راهنمایم کنین
 • مهدی شنبه, 8 آبان 1395 - ساعت : 13:47:58
  سلام دوستان عزیزمن توسن 17افسرده شدم ولی خودم نمیدونستم چمه این وضع تا19سالگیم ادامه داشت خیلی شدیدشده به جایی رسیده بودم که به مردن خودم راضی بودم تااینکه ازاین وضع خسته شدم وبه هرطریقی که شده خودمودرست کردم ((دوستان یکی ازراه های کارسازشومیگم بانگاه کردن به هیچ کی حسرت نخوریدچون قرارنیست همه شبیح هم باشن پس فکرشم نکنید2سیع کنیدبیشتربریدتوجمع وسخنرانی کنید3سیع کنیدخیلی کمتربریدجلوآینه هیچ وقت اصلاواصلاازهیچکی خجالت نکشیدخودتونوازهمه بالاتربدونید حتمااین کاروبکنید چون هیچکی بی نقص نیست توایرادهای دیگرانونمیبینی پس مطمعا باش اونم ایرادهای تورونمیبینه))بازم میگم به هیچ عنوان ازهیچ کس خجالت نکشیدمطمعنم که موفق میشید
 • الهه دوشنبه, 23 فروردین 1395 - ساعت : 14:07:31
  سلام
  ی مدت هست که حس میکنم افسرده شدم دایم دلم میخواد تنها باشم خیلی ب خود کشی فکر یکنم خواب و خوراکم خیلی کمه
  از طرفیم خیلی تنهاملطفا کمکم کنین
 • الهام سه شنبه, 29 دی 1394 - ساعت : 15:03:46
  سلام من چن ماهه که از شوهرم جدا شدم بعد طلاقم تلفنی باهم رابطه داشتیم الان شوهرم زن گرفته ومن خیلی داغون شدم الان رابطمون تموم شده.توروخدا بگید چکارکنم این ناراحتیم از بین بره
 • شادی جمعه, 25 دی 1394 - ساعت : 21:08:24
  سلام.من 24سالمه سه ساله فصل زمستان دچار افسردگی میشم.نمیتونم درسامو بخونم.میترسم توازدواج کردنم بم لتمه بزنه.تورو خدا کمکم کنید
 • لاله سه شنبه, 10 آذر 1394 - ساعت : 21:47:47
  سلام یه مدت هست نامزدم دچار افسردگی شدید شده بود با قرص کمتر شده اما بازم هست خواستم ببینم راه درمان گیاهی وجود داره که کلا ریشه کن بشه
  ممنون
 • barsna شنبه, 16 آبان 1394 - ساعت : 17:40:22
  عالی
 • فرنگیی جمعه, 15 خرداد 1394 - ساعت : 02:09:46
  سلام الان 3ساله ازدواج کردم تو خونه تنهام همش فک میکنم استرس دلشوره بی حوصلگی درد معده تمام بدنم درد میکنه کم خونی هم دارم خیلی ازمایش وسونو انجام دادم گعتن مشکلی ندارم .دیگه خسته شدم .نمیدونم چیکارکنم .خیلی احسا ساتی هستم .همش فکرگذشته اینده عذابم میده دکتر اعصاب وروانم رفتم میترسم دارو مصرف کنم .چندبارمیخورم دیگه نمیخو رم .همش ترس دارم منتظره انفاقای بدم .ازشما خواهشمندم کمکم کنید .مرسی ممنون .
 • فاطمه یکشنبه, 24 اسفند 1393 - ساعت : 07:55:19
  من هر دارویی استفاده میکنم اثری نداره باید چکار کنم
 • لعیا کهریزی پنجشنبه, 21 اسفند 1393 - ساعت : 19:29:09
  کمکم کنید من هر راهی رو امتحان کردم ولی خوب نشدم چند بار هم دست به خودکشی زدم تورو خدا کمک کنید
 • سوگند چهارشنبه, 6 اسفند 1393 - ساعت : 17:04:48
  سلام خواهرم مدتیه افسردگی داره که شوک درمانی شده والان روزبه روزداره بهترمیشه دوست داریم کم کم داروهاشوکم کنه والان چندروزی هست که شبها جاشوخیس میکنه ویبوستم داره نمیتونه دستشوی بره خواهش میکنم لطفاکمکم کنیدهزینه ای نداریم که به دکترمراجعه کنیم توروخدا کمکم کنید.
 • مهتاب دوشنبه, 20 بهمن 1393 - ساعت : 13:47:04
  سلام من ازشوهرم خیلی چیزا دیدم قبلا بهش میگفتم ولی تازگیا به خاطره بچهام نمیگم گذشته اذیتم میکنه نمیتونم ببخشمش ازش تنفر دارم لطفا راهنماییم کنید مرررررررررسی,.
 • مهتاب خانوم یکشنبه, 19 بهمن 1393 - ساعت : 20:49:58
  سلام مادره من جند وقته دچاره شک ب پدرمه بی حوصلس دکترم نمیره بیحاله عصبیه من احتمال میدم افسردگی فصلی باشه توروخدا همین جا جواب بدید مرسی شماره موبایلمم گذاشتم لطفا تماس بگیرید.
 • مهندس کرمانی شنبه, 11 بهمن 1393 - ساعت : 17:11:00
  عالی........
 • ارش جمعه, 28 آذر 1393 - ساعت : 20:22:22
  بسیار مثبت
 • تینا پنجشنبه, 27 آذر 1393 - ساعت : 00:45:50
  سلام من چند وقتی هست که دچار بی حوصلگی بی حالی شده ام و همش فازه مرگ میگیرم لطفان کمکم کنید.
 • سمیه یکشنبه, 25 آبان 1393 - ساعت : 01:01:12
  خیلی خوب بود.ممنونم
 • امو شنبه, 17 آبان 1393 - ساعت : 15:02:33
  خوب بود اما بسیارکم اثرند واینها هم داروند
 • مه پنجشنبه, 10 مهر 1393 - ساعت : 17:49:33
  سلام.من واقعا دارم عذاب میکشم از افسردگی اینکارا چقدر طول میکشه بهبود بده؟؟؟
 • حسن سه شنبه, 3 تیر 1393 - ساعت : 16:33:24
  مرسی دستتون درد نکنه
 • هانی چهارشنبه, 7 خرداد 1393 - ساعت : 00:06:10
  سلام من واقعا از افسردگی دارم رنج میکشم دلم واسه شوهرم میسوزه ما زیر یک سقفیم ولی بعد از 4ماه هنوز ازدواج نکردیم کمک کنید
 • ahmad rezaei یکشنبه, 4 خرداد 1393 - ساعت : 14:37:02
  سلام وخسته نباشی دستتون درد نکنه اگه میشه بیشتر مثال بزنید اخه بعضی جاهاش گنگ .بیشتر بازش کنید ازکمکتون متشکرم
 • Nayereh Mirmohammadi چهارشنبه, 25 دی 1392 - ساعت : 02:50:45
  it was very informative thank you
  • یه رهگذر پنجشنبه, 27 آذر 1393 - ساعت : 20:30:59
   خوب بود لطفا بیشتر و ساده تر توضیح دهید!
   ممنون