طراحی خمیردندان ویژه بیماران سرطانی در ایران

سلامانه : کاهش و یا قطع بزاق یکی از عوارض و مشکلات بیماران مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی به ویژه سرطان‌های سر و گردن است. خشکی دهان منجر به عفونت، پوسیدگی دندان، از بین رفتن حس چشایی و در نتیجه کاهش کیفیت زندگی در این دسته از بیماران می‌شود.

به گزارش دندانه،محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت خمیردندانی ویژه بیماران سرطانی شده است که این مشکل را تا حد زیادی حل می‌کند. این خمیردندان که در حال حاضر در مرحله تستهای بالینی و آزمایشگاهی است، به همت دکتر امید رجبی، دانشیار گروه شیمی و شیمی دارویی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مدت یک سال و نیم فعالیت تحقیقاتی و پژوهشی طراحی و ساخته شده است.
این خمیردندان حاوی پلیمرهایی است که با عملکردی مشابه پروتئین‌های موجود در بزاق دهان، روی لثه به جا می‌ماند و مانع احساس خشکی دهان می‌شود. پس از استفاده از خمیردندان لایه نازکی از پلیمرها که پایه طبیعی دارد، بر روی مخاط دهان و لثه‌ها باقی می‌ماند که مانع خشکی دهان می‌شود.
در حالی که نمونه خارجی این خمیردندان حاوی ترکیبات مصنوعی و شیمیایی است، سازنده این خمیردندان ادعا می‌کند ۹۰ درصد از فرمولاسیون خمیردندان تهیه شده حاوی ترکیبات طبیعی و از مواد در دسترس است.
این محصول در حال حاضر در حال طی مراحل ثبت و دریافت مجوز تجاری است و می‌تواند پس از کسب مجوزهای لازم و تولید آن در کارخانه‌های تولیدی داخلی، با قیمت یک خمیردندان معمولی به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.
‎بیش از این نیز از این محقق توانمند دانشگاه علوم پزشکی مشهد بزاق مصنوعی با استفاده از شیره گیاه آلوئه‌ورا ویژه بیماران سرطانی طراحی و ساخته شده بود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.