سرفه قطاری در افراد با زمینه آلرژی به حمله آسم منجر می‌شود

سلامانه :عضو هیئت‌مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: در افرادی که زمینه آلرژی یا حساسیت دارند؛ همچنین در افرادی که افزایش تحریک‌پذیری راه‌های هوایی دارند. سرفه‌های قطاری و عفونت‌ها می‌تواند به حمله حاد آسم منجر شود.

 مریم محلوجی راد در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به سوال مطرح شده در مشاوره سلامت در مورد سرفه‌های قطاری و ارتباط آن با حمله آسم اظهار داشت: بعضی از عفونت‌های تنفسی فوقانی یا تحتانی می‌توانند موجب سرفه قطاری شوند؛ بنابراین عامل اولیه سرفه‌ها عفونت‌ها هستند که عفونت‌های ویروسی و چه عفونت‌های باکتریایی را شامل می‌شوند.

فوق تخصص، آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح کرد: این سرفه‌ها در افرادی که هیچ زمینه‌ای از آلرژی ندارند معمولاً کوتاه مدت است و در صورتی که باکتریایی باشد با درمان آنتی‌بیوتیک یا درمان نگهدارنده بهبود پیدا می‌کنند.

عضو هیئت‌مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران گفت: در افرادی که زمینه آلرژی یا حساسیت دارند؛ همچنین در افرادی که افزایش تحریک‌پذیری راه‌های هوایی دارند این سرفه‌های قطاری و عفونت‌ها می‌تواند به حمله حاد آسم منجر شود.

وی افزود: مهمترین عامل در پیشگیری از این حالت پیشگیری از انتقال عفونت‌هاست. پس اگر فردی در منزل یا مدرسه یا محل کار علایم عفونت تنفسی مثل سرفه، عطسه، یا آبریزش بینی را دارد باید موقع سرفه یا عطسه جلوی دهان و بینی خود را با دستمال بگیرد تا مانع از پخش قطرات تنفسی در هوا شود.

محلوجی راد ادامه داد: این افراد باید از روبوسی و دست دادن با دیگران پرهیز کنند و قبل از غذا خوردن حتماً دست‌های خود را بشویند تا از انتقال آلودگی ویروسی یا باکتریال جلوگیری کنند.

عضو هیئت‌مدیره انجمن آسم و آلرژی ایران تصریح کرد: اگر عامل بیماری باکتریال باشد افراد باید آنتی‌بیوتیک مصرف کند یا مایعات گرم فراوان بنوشد تا از غلظت ترشح تنفسی بکاهد و کاهش سرفه را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: شست‌وشوی قسمت فوقانی تنفسی مثل حلق و بینی با آب نمک مفید است و باید افراد صبر کنند تا دوره بیماری تمام شود.

فوق تخصص آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی تصریح کرد: مواد محرک نیز اعم از آلاینده‌های خارج منزل مثل آلودگی هوا، آلایندگی‌های ناشی از دود کارخانه و اتومبیل‌ها و حتی گرد و غبار هوا از عوامل محرک خارج منزل محسوب می‌شود و در تشدید سرفه‌ها نقش دارد.

محلوجی راد به این افراد تأکید کرد: از مواجهه با مواد آلاینده موجود در منزل مانند بوی تند، بوی سیگار، اسفند، بوی مواد شوینده و وایتکس و حتی عطر و ادکلن قوی نیز بپرهیزند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.