مصرف خودسرانه داروهای اعصاب بیماری‌های زمینه‌ای را تشدید می‌کند

سلامانه :یک متخصص بیماری‌های اعصاب و روان معتقد است: مصرف خودسرانه داروهای اعصاب و روان می‌تواند بیماری‌های زمینه‌ای را تشدید کند.

دکتر حبیب اله خزایی در گفت وگو با ایسنا ، اظهار داشت: داروهای اعصاب و روان با وجود اینکه به طور کلی داروهای سالمی هستند، در صورت عدم مصرف صحیح می‌توانند باعث وابستگی شوند.

وی داروهای اعصاب و روان خانواده بنزودیازیتین از جمله لورازپام، دیازپام، کلونازپام و آلپرازولام را از جمله داروهایی دانست که در صورت مصرف خودسرانه می‌توانند باعث وابستگی شوند و قطع ناگهانی آنها مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطرنشان کرد: این داروها معمولا برای درمان اضطراب، مشکلات خواب و... بصورت خودسرانه مصرف می‌شوند و پس از مدتی مصرف، دارو اثرات اولیه خود را از دست می دهد که به آن تحمل دارویی می‌گویند و فرد مجبور است تدریجا دوز دارو را افزایش دهد.

خزایی در خصوص سایر عوارض مصرف خودسرانه داروهای اعصاب هم تصریح کرد: مصرف داروهای اعصاب به طور خودسرانه می تواند باعث تشدید برخی بیماریهای زمینه‌ای در افراد شود، از جمله در افرادی که بیماری‌های تنفسی دارند.

وی تداخلات دارویی را از دیگر عوارض مصرف خودسرانه داروهای اعصاب عنوان کرد و یادآور شد: پزشک داروی اعصاب را بر اساس شرایط فرد و آن هم در دوره زمانی خاصی تجویز می کند، اما اگر فرد تنها یک بار به پزشک مراجعه کند و پس از آن روند درمان را خودسرانه ادامه دهد با مشکلات فراوانی مواجه می‌شود.

این روانپزشک اظهار داشت: اگر افراد بیماری روحی را در خود احساس کردند حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنند تا پزشک بر اساس شرایط آنها و برای دوران خاص به آنها دارو بدهد که در این صورت مصرف داروهای اعصاب کاملا ایمن خواهد بود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.