آیا ویتامین دی می‌تواند در درمان ام. اس مؤثر باشد؟

آیا ویتامین دی می‌تواند در درمان ام. اس مؤثر باشد؟

سلامانه : بنابر یک کارآزمایی بالینی کوچک، ویتامین دی با دوز بالا برای افراد مبتلا به بیماری مالتیپل اسکلروزیس داروی مطمئنی است و ممکن است به ساکت کردن بیش‌فعالی سیستم ایمنی که مشخصه این بیماری است، کمک کند.

به گزارش سلامانه به نقل از webmd این مطالعه که در ژورنال نورولوژی منتشر شد شواهدی را مبنی بر فواید احتمالی ویتامین دی برای مبتلایان به ام.اس ارائه می‌کند.


اما کارآزمایی‌های بالینی برای رسیدن پاسخ به سؤال اصلی در جریانند: آیا مصرف ویتامین دی علائم ام.اس را بهبود بخشیده و سیر بیماری را تغییر می‌دهند؟


مطالعه حاضر تنها نشان می‌دهد که دوزهای بالا، 10400 واحد در روز، نسبت برخی سلول‌های موجود در سیستم ایمنی که در روند ام.اس مؤثرند را کاهش می‌دهد.


محقق ارشد مطالعه، دکتر پیتر کالابرسی، استاد نورولوژی در بیمارستان آموزشی جان هاپکینز گفت: «من ادعای بیشتری نمی‌کنم. ما برای جهت‌دهی به طب بالینی داده‌های کافی نداریم.»
بروس ببو، نایب رئیس اجرایی تحقیقات جامعه ملی مالتیپل اسکلروزیس این هشدار را تکرار کرد.


ببو که در تأمین هزینه‌های مطالعه نقش داشت، گفت: «این مطالعه برای بررسی اثر علیه ام.اس طراحی نشده بود. برای این کار بسیار کوجک و بسیار کوتاه بود. با این حال این یافته‌ها به دلایل دیگری مهم هستند. مثلاً آنها به مکانیزم‌هایی اشاره می‌کنند که به واسطه آنها می‌توان ریسک بیشتر ابتلا به ام.اس را در کمبود ویتامین دی توضیح داد.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.