هوای ابری مانع نفوذ تشعشعات سرطان زای خورشیدی نمی شود

سلامانه :اغلب افراد فکر می کنند در هوای ابری زمستان از تشعشعات سرطان زای خورشیدی در امان هستند، در حالیکه رییس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گوید: ابر مانع جدی برای نفوذ اشعه ماوراء بنفش خورشید نیست.

 «علی گورانی» روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: حتی پرتوگیری افراد در روزهای برفی به 180 درصد(چند برابر روزهای معمولی) می رسد زیرا برف 80 درصد پرتوها را دوباره انعکاس می دهد.

وی با بیان اینکه امواج خورشید دارای سه طیف «ای(A)» (با انرژی خیلی کم)، «بی» (با انرژی کم) و «سی» (با انرژی زیاد) است، گفت: در میان این اشعه ها، طیف «ای» با وجود دارا بودن کمترین انرژی، بیشترین آسیب را به بدن انسان می رساند. طیف «سی» با وجود قدرتمند بودن، در جو زمین از بین می رود و از طیف «بی» فقط مقدار کمی به زمین می رسد.

رییس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت ادامه داد: طیف «ای» خورشید، زمینه ساز بروز سرطان پوست است؛ سرطان پوست نخستین سرطان شایع در مردان ایرانی به شمار می رود.

گورانی، پیرپوستی، تخریب های پوستی و آب مروارید را از دیگر عوارض ناشی از امواج ماوراء بنفش خورشید برشمرد و افزود: محل زندگی و تغییرات فصلی، تاثیر زیادی در میزان پرتوگیری افراد از نور خورشید دارد.

وی گفت: در روزهای برفی، پرتوگیری به اوج خود می رسد زیرا برف مانند آینه، تشعشعات آسیب زا را دوباره منعکس می کند و به همین علت است که در این روزها آسیب های پوستی با علامت قرمز شدن پوست مشاهده می شود.

رییس بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت یادآور شد: گاهی مردم برای در امان ماندن از پرتوگیری از نور خورشید در سایه می مانند درحالیکه سایه فقط 50 درصد میزان پرتوگیری را حذف می کند و 50 درصد بقیه اشعه به فرد تابیده می شود.

گورانی به مردم توصیه کرد در هوای زمستانی نیز از کرم های ضدآفتاب استاندارد استفاده کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.