کاربرد نانو ذرات الماس در دندان‌پزشکى

سلامانه :  محققین دانشگاه UCLA به این نتیجه دست یافته‌اند که کاربرد نانو ذرات الماس مى‌تواند درمان‌هاى مستحکم‌تر و قوی‌ترى در دندان‌پزشکى به دنبال داشته باشد.

به گزارش دندانه،‎نانو ذرات الماس محصولى فرعى از اکتشافات معدنى الماس محسوب مى‌شوند که بسیار ریز‌تر از الماسى‌اند که در صنعت جواهر سازى مورد استفاده قرار مى‌گیرد. این ذرات در حدود ۵ نانو متر قطر دارند و بسیار بادوام‌تر و پایا‌تر از خود الماس هستند. به همین دلیل، دانشمندان معتقدند این ذرات مى‌توانند در درمان مشکلات دندان بیماران مبتلا به بیمارى استئونکروز که از شکستن مداوم استخوان‌هاى بدن و دندان‌هایشان رنج مى‌برند، مورد استفاده قرار گیرند.

‎استفاده از ایمپلت‌هاى دندانى در این بیماران با موفقیت روبه رو نیست. به دلیل سستى جداره استخوانى دندان‌ها در این بیماران، ایمپلت جدا مى‌شود. ترمیم مجدد این ایمپلنت نیز جراحى مجدد و البته دردناکى را به دنبال دارد. استفاده از نانو ذرات الماس در حل مشکلات دندانى این بیماران مى‌تواند انقلابى به پا کند.
‎در جریان انجام عمل جراحى براى ترمیم‌هاى استخوانى و آسیب‌هاى دندانى، جراحان از اسفنج‌هایى براى ایجاد رشد پروتیینى در دهان استفاده مى‌کنند. کشف این محققین حاکى از آن است که استفاده از نانو ذرات الماس نیازمند به عمل جراحى نیست. تنها چیزى که نیاز است یک تزریق معمولى و یا یک شستشوى دهانى ساده است. زمانی‌که این ترکیب وارد دهان مى شود، ذرات ریز نانو این پروتئین را با یک جریان مداوم و آرام آزاد مى‌کنند. این پروتیین در استخوان سازى‌هاى جدید جداره دندان‌ها مورد استفاده قرار مى‌گیرد.
‎این روش درمانى براى بیماران بسیار آسان و در عمل از درجه موفقیت بالایى برخوردار است. در حال حاضر بر روى سلول‌هاى مدل و حیوانات مورد تست و بررسى قرار گرفته. امید مى رود تا استفاده از آن به زودى براى انسان نیز به مرحله اجرایى برسد.

‎ذرات نانو الماس مى‌تواند کاربرد‌هاى وسیع‌ترى از مصارف دندان‌پزشکى داشته باشند؛ براى مثال این ذرات مى‌توانند در درمان سرطان‌هایى که در آن‌ها پوکى و یا ضعف‌هاى استخوانى دیده مى‌شود و همچنین در جراحى‌هاى ارتوپدى مورد استفاده قرار گیرد.
‎تصور کنید در شکستگى هاى پا، دست و هر عضو استخوانى دیگر نیاز به گچ گرفتن و یا آتل پیچى نباشد. یک تزریق ساده نانو ذرات الماس، حال استخوان شکسته یا ترک برداشته را جا مى آورد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.