دکتر سجادی، عضو هیات مدیره انجمن داروسازان در گفتگو با سلامانه:

تهران ۳۰۰ داروخانه اضافه دارد!

تهران ۳۰۰ داروخانه اضافه دارد!

سلامانه : عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران تصریح می‌کند:«واگذاری داروخانه ها بر اساس آیین نامه و ضوابط تاسیس داروخانه ها صورت می گیرد که مصوبه سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت است. طبق ضوابط موجود می بایست در هر استان و شهر همکاران داروساز مجوز کسب کنند و سپس در نوبت و اولویت بندی تاسیس داروخانه قرار گیرند.»

 

دکتر سیدمهدی سجادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، می گوید: بر اساس شاخص جمعیت هر شهرستان، واگذاری داروخانه ها صورت می گیرد. بر اساس جمعیتی که در تهران و مراکز استان ها  است، به ازای هر 6 هزار نفر، تاسیس داروخانه تعریف شده است. هر کدام از همکاران داروساز هم باید 2850 امتیاز برای تاسیس داروخانه داشته باشند. فاصله بین داروخانه ها هم 200 متر است که این فاصله در آیین نامه جدید کاهش پیدا کرده چون در آیین نامه قبلی این فاصله 300 متر بود. 


به عقیده دکتر سجادی اما در این رابطه مسائلی پیش می آید به این صورت که ما باید ببینیم شاخص بهداشتی درمانی سراسر کشور و هدف ما از دسترسی مردم به دارو بر اساس چه معیاری است و بر اساس این معیار تقسیم بندی داروخانه ها، واگذاری و حتی توزیع جمعیت تخصصی را باید در کشور در نظر بگیریم. طبق آمارهای موجود تعداد داروسازان در تهران 46 درصد هزار است و در برخی از مراکز استانها بین 10 تا 20 در صد هزار تعداد همکاران داروساز  است. در برخی از استانهای مراکز دوردست و استانهای جنوبی این تعداد به 5 تا 8 در صد هزار نفر می رسد. 


وی ادامه می دهد:« بنابراین مشاهده می کنیم که متاسفانه توزیع نیروی انسانی داروساز در سطح کشور به خوبی صورت نگرفته و این اتفاق باعث شده که همکاران ما نسبت به مراکز استانها بخصوص تهران گرایش بیشتری داشته باشند. به نظر می رسد که باید این فشار را از روی تهران و مراکز استانها برداشت و توزیع را به مناطق محروم و مراکز دوردست کشاند تا داروسازان بتوانند در این مناطق به عرصه های مختلف به غیر از داروخانه وارد شوند و در صنایع داروسازی، شرکت های پخش، شرکت های وارداتی و هیات علمی دانشگاه ها مشغول فعالیت شوند.»


به گفته عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران ضمنا باید تسهیلات وامکاناتی نیز ایجاد شود. اینطور نیست که هدف هر فارغ التحصیل داروسازی، تاسیس داروخانه باشد. ما باید برای داروخانه به عنوان یک موسسه پزشکی که باید خدماتی را در قالب ارائه دارو و سرویس های پزشکی به بیماران ارائه کند، یک گردش اقتصادی حداقلی متصور باشیم. برای همین ما نمی توانیم بدون حساب و کتاب و بدون هیچ ضابطه ای داروخانه تاسیس کنیم. به خاطر این که همکاران ما در این داروخانه ها سرمایه گذاری می کنند و باید حداقل سود را از این سرمایه گذاری انتظار داشته باشند. ولی وقتی داروخانه بی رویه تاسیس شود، مثل این است که در یک سفره محدود تعداد افراد اضافه شوند. بنابراین مشکل این است که فشار در تاسیس داروخانه در تهران خیلی زیاد است به طوری که ما 300 داروخانه بدون در نظر گرفتن شاخص جمعیت اضافه داریم. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • SandraOptor پنجشنبه, 28 اردیبهشت 1396 - ساعت : 15:33:37
  Absolutely NEW update of SEO/SMM software "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
  captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another categories of captchas,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

  Interested? You can find a lot of introducing videos about XEvil in YouTube.
  Good luck ;)