تلاش محققان ایرانی برای کشف ارتباط کروموزوم Y با درمان ناباروری

سلامانه :رئیس پروژه تحقیقاتی کروموزوم Y در ایران گفت: ‌به دنبال آن هستیم تا ارتباط پروتئین‌های کروموزوم Y را با ناباروری و تمایز سلول‌های بنیادی جنینی پیدا کنیم.

 قاسم حسینی سالک‌ده، رئیس پروژه پروتئومیکس انسانی در ایران در گفت‌وگو با فارس، خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 2013 پروژه جهانی پروتئومیکس برای شناسایی کارکردهای کروموزوم انسانی و استفاده از پروتئین‌های سلولی برای شناخت و درمان بیماری‌ها آغاز شد.

وی ادامه داد: 30 کشور دنیا از جمله کشورهای اروپایی، استرالیا، هند، تایلند، سنگاپور و ایران که در این زمینه تحقیقات مناسبی داشتند در پروژه مشارکت داده شدند و تحقیق بر روی کروموزوم Y برعهده ایران و پژوهشگاه رویان گذاشته شد.

به گفته این متخصص ژنتیک، این پروژه 10 سال زمان نیاز دارد و اکنون فقط یک سال از آن سپری شده است. در فاز اول هدف ما این است که ثابت کنیم ژن‌های متمرکز بر روی کروموزوم Y و پروتئین‌های ساخته شده از آن در افراد مختلف چه عملکردی دارند.

رئیس انجمن پروتئومیکس ایران افزود:‌ به دنبال آن هستیم تا ارتباط پروتئین‌های کروموزوم Y را با ناباروری و تمایز سلول‌های بنیادین جنینی پیدا کنیم که در صورت به نتیجه رسیدن انقلاب بزرگی در عرصه درمان ایجاد خواهد شد.

حسینی سالک‌ده گفت: از مجموع 23 جفت کروموزوم انسان دو کروموزوم X و Y  تکی و بقیه به صورت جفت هستند که دارای جذابیت‌های ویژه‌ای نیز هستند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.