نظارت بر عرضه داروهای گیاهی ضعیف است

سلامانه : عضو هیات علمی دانشگاه زنجان، گفت: نظارت بر عرضه داروهای گیاهی ضعیف است و در ضمن باید این گونه داروها با بسته بندی و اطلاعات مناسب به مردم عرضه شود.

 عزیزالله خیری روز یکشنبه در گفت و گو با  ایرنا، افزود: برای رسیدن به وضعیت مطلوب در این زمینه باید در گام نخست، عطاری ها در کشور ساماندهی شوند.

وی اظهار کرد: هر گیاه دارویی متناسب با محل برداشت، مدت زمان ماندگاری و محل نگهداری و نوع مصرف، دستورالعمل خاصی دارد که در صورت رعایت نکردن آن، نمی توان از فواید مطلوب گیاه بهره مند شد.

این استاد علم باغبانی، فیزیولوژی و اصلاح گیاهان دارویی، ادویه ای و عطری، گفت: در صورتی که مردم با استفاده مناسب و درست از گیاهان دارویی به هدف درمانی خود دست یابند، به حتم از مصرف این گیاهان و خرید آن از عطاری ها استقبال خواهند کرد.

خیری خاطر نشان کرد: هم اکنون در کشور 13 گونه بومادران و شش گیاه زیر مجموعه آن وجود دارد که هر یک دارای خاصیت منحصر به فرد متناسب با محل رشد و زمان برداشت است.

وی ادامه داد: این در حالی است که در تمام کتاب های مربوط به گیاهان دارویی، فقط به صرف معرفی خواص هر گیاه بسنده می شود و هیچ سخنی در مورد تفاوت محل رشد و نوع برداشت و خاصیت هر گیاه در هر منطقه نمی شود.

این استاد دانشگاه زنجان، گفت: هم اکنون در ایران نزدیک به هفت هزار و 500 گونه گیاه دارویی وجود دارد.

وی با بیان اینکه ایران از 14 نوع اقلیم آب و هوایی جهان 11 نوع را دارد، وجود این میزان تنوع اقلیمی در کشور را موجب رشد گونه های متفاوت گیاهان دارویی در مناطق مختلف برشمرد.

خیری افزود: گیاهان دارویی اغلب از طبیعت جمع آوری می شود و همین موضوع مانع دستیابی به حداکثر خواص هر گیاه می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه زنجان، گفت: شرایط گیاهی که در بالای کوه رشد می کند، با گیاهی که در پایین همان کوه روییده متفاوت است و هر یک خواص منحصر به فرد خود را دارد.

وی افزود: برای دستیابی به خواص مطلوب گیاهان دارویی، این گیاهان باید در فضای خاص و شرایط برابر برای تمام یک گونه پرورش یابند.

خیری یادآوری کرد: هم اکنون در کشور اقدامات خوبی برای پرورش گیاهان دارویی که رتبه بندی جهانی دارای رتبه یک تا 10 هستند، شروع شده است.

این استاد دانشگاه زنجان، گفت: شرکت های دارویی به وجود آمده اند که در سطح وسیع اقدام به تولید گیاهان دارویی می کنند و با انجام اصلاحات مورد نیاز بر روی گیاه به کیفیت مطلوب دست می یابند.

وی آینده این رشته علمی را در کشور درخشان توصیف کرد و از آموزش دانشجویان دکتری در رشته گیاهان دارویی در دانشگاه های برجسته کشور خبر داد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.