مراقب بی‌اختیاری ادرار ناشی از مصرف داروها باشید

سلامانه : بسیاری از افراد گمان می‌کنند که بی‌اختیاری ادرار روندی طبیعی است که به دنبال افزایش سن و پیری بروز می‌کند اما این موضوع همیشه هم طبیعی نیست. بی‌اختیاری ادرار می‌تواند دایمی‌ یا گذرا باشد و گاه به دنبال مصرف برخی دارو‌ها بروز کند.

به گزارش پایگاه خبری «سلامانه» و به نقل از medisite، بی‌اختیاری ادرار به معنی عدم توانایی در کنترل ادرار و ریزش ناگهانی ادرار است و به دو نوع تقسیم می‌شود: بی‌اختیاری ناشی از افزایش سن و بی‌اختیاری استرسی. بی‌اختیاری استرسی معمولا در پی انجام کار سنگین یا عطسه و سرفه رخ می‌دهد و فرد دچار ریزش اندک ادرار می‌شود.

دلیل این نوع از بی‌اختیاری نقص در عملکرد اسفنکتر دهانه مثانه یا ضعف عضلات کف لگن است. در بی‌اختیاری ناشی از افزایش سن، در حالی که مثانه هنوز پر نیست ممکن است ناگهان خالی شود. غیر از افزایش سن و بارداری و زایمان‌های متعدد، برخی دارو‌ها نیز می‌تواند عامل بی‌اختیاری ادرار باشد.

داروهایی که برای کنترل فشار خون بالا و نارسایی کلیوی و دیابت استفاده می‌شود به دلیل ادرار آور بودن می‌تواند در شرایطی که بیمار زمینه بی‌اختیاری ادرار را داشته باشد، سبب ریزش ناگهانی ادرار شود. در چنین شرایطی بهترین راه این است که میزان مصرف نوشیدنی‌ها را تا جای ممکن کاهش دهید و از نوشیدن مایعات ادرار آوری مثل چای و قهوه خودداری کنید. در رابطه با ساعات مصرف داروها نیز از متخص سوال کنید. احتمال بی‌اختیاری ادرار شب و در هنگام خواب افزایش می‌‌یابد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.