هدیه ای که زندگی می بخشد

سلامانه :  اهدای عضو، گذشتی بزرگ و وصف ناپذیر است که زندگی دوباره را به افراد درد کشیده ای می بخشد که هیچ چیز جز این هدیه نمی تواند مرهم دردهایشان باشد.

 به گزارش ایرنا اهدای عضو ماجرای فداکاری خانواده های ایثارگری است که با گذشتن از اعضای کالبد عزیزانشان، ناامیدی مطلق همنوعان نیازمند خود را به لحظاتی سرشار از امید و اعتقاد تبدیل می کنند و شادی وصف ناپذیر این درماندگان را به نظاره می نشینند. 

اهدای عضو فرصتی برای سربلند بیرون آمدن بندگان خدا از آزمون بزرگ الهی است تا با تکیه بر یک اراده محکم و پولادین از اعضای پیکر بی جان عزیزان خود بگذرند و آن را به بندگان بیمار نیازمند به پیوند عضو هدیه کنند تا با این کار به اوج وصال با خداوند رسیده و فریاد ˈانالحقˈ را از ذره ذره وجودشان بشنوند. 

طبق آمار ارائه شده توسط وزارت بهداشت و درمان، عمل جراحی اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور در سال های اخیر افزایش یافته است، به نحوی که هم اکنون بیش از 80 مرکز پیوند اعضایی مانند قلب، کلیه، کبد، مغز استخوان و ریه در ایران فعال اند.

یکی از پزشکان عمومی استان همدان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:تصادفات رانندگی، وارد آمدن ضربه شدید به سر، سقوط از ارتفاع، غرق شدن در آب، مسمومیت ها، خونریزی های داخلی مغز و همچنین سکته مغزی از مهمترین علل مرگ مغزی است.

دکترˈمجید کیانیˈادامه داد: در این میان برخی افراد به واسطه آشنایی با مرگ مغزی و اهدای عضو برای انجام این عمل خداپسندانه اقدام به دریافت کارت اهدای عضو کرده اند تا اعضای بدنشان در صورت مواجهه با حوادث به بیماران نیازمند اهدا شود البته نزدیکان این افراد هم باید در جریان این اقدام خداپسندانه آنان قرار گیرند تا در زمان فوت او، برای اهدای عضو غافلگیر نشوند.

وی اظهار داشت:البته بنا بر قانون جمهوری اسلامی ایران و بیشتر کشورهای جهان، برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروریست و حتی با وجود داشتن کارت اهدای عضو در صورت عدم رضایت اولیای دم، اهدا صورت نخواهد گرفت.

وی اعضای قابل اهدا را ازجمله قلب، ریه ها، کبد، روده ها، لوزالمعده و کلیه ها عنوان کرد و گفت: علاوه بر این اعضا، برخی از بافت های بدن نیز قابل پیوند هستند به عنوان مثال با اهدای قرنیه می توان بینایی رابه فردی که دچار صدمه شدید به چشم شده باز گرداند و تاندون و غضروف نیز باعث بازسازی اعضای آسیب دیده مربوطه می شوند.

وی اضافه کرد:پیوند استخوان می تواند مانع قطع عضو در سرطان استخوان شود و دریچه قلب برای کودکان با بیماری مادرزادی دریچه ای و بزرگسالان با دریچه آسیب دیده به کار می رود،همچنین پیوند پوست نجات بخش بیماران با سوختگی شدید است و پیوند مغز استخوان تنها درمان ممکن در بعضی از سرطان های خون است.

وی عنوان کرد: برخلاف عضو، بافت می تواند تا 24 و یا حتی 48 ساعت بعد از مرگ فرد اهدا شود و حتی می توان آن را برای مدت های طولانی ذخیره کرد.

وی در رابطه با اهدای عضو از فرد زنده نیز عنوان کرد: کلیه یکی از معمول ترین اعضای اهدایی افراد زنده است، زیرا یک فرد سالم با یک کلیه هم قادر است به زندگی طبیعی خود ادامه دهد و قسمتی از کبد یا ریه و در موارد نادر قسمتی از روده کوچک نیز قابل اهداست.

مسوول تیم اهدا عضو استان همدان نیز گفت:از ابتدای سال تاکنون شش مورد اهداء اعضا از بیماران مرگ مغزی در استان همدان انجام شده است.

دکترˈمجید حمیدیˈ افزود:شش مورد از این افراد، به دلیل مرگ مغزی با اهداء اعضای قابل پیوند توانستند به چندین نفر زندگی دوباره بخشند.

وی ادامه داد:هر ساله تعداد زیادی از افراد به دلایل مختلف دچار مرگ مغزی می شوند که با رضایت خانواده های این افراد می توان اعضای این بیماران را در مدت زمان مشخصی برای استفاده سایر افراد نیازمند به عضو استفاده کرد.

وی با بیان اینکه بیمار مرگ مغزی هیچگاه به زندگی باز نمی گردد افزود:رضایت خانواده ها مهمترین چالش موجود در استفاده از اعضای بدن بیماران مرگ مغزی است.

وی عنوان کرد:هم اکنون تنها پیوند کلیه و قلب در استان همدان انجام می شود و برای انجام سایر پیوندها بیماران به تهران،مشهد یا شیراز منتقل می شوند.

وی ادامه داد : خوشبختانه با فرهنگ سازیهای خوبی که طی چند سال اخیر انجام شده است مردم و شهروندان تا حدود زیادی با این موضوع آشنا شده و استقبال خوبی نیز انجام داده اند.

وی بیان کرد:رسانه های دیداری و شنیداری باید بیشتر از گذشته به این موضوع بپردازند زیرا ایران یکی از کشورهایی است که سالانه تعداد مرگ مغزی در آن بسیار بالا می باشد.

حمیدی گفت:شش مورد اهداء عضو در استان همدان رقم بسیار خوبی است زیرا در سال های گذشته میزان تمایل خانواده های بیماران مرگ مغزی برای انجام این پیوند بسیار کم بود.

وی با بیان اینکه هم اکنون شش هزار نفر در استان همدان دارای کارت اهدای عضو هستند گفت:این رقم تنها مربوط به افرادی است که با مراجعه به مراکز اهدای کارت در این امر خداپسندانه عضو شده اند.

وی اظهار داشت:برخی از افراد نیز به صورت مستقیم با مراجعه به سایت اهدای عضو آمادگی خود را اعلام کرده اند که آمار این افراد به طور دقیق در دسترس نیست.

وی با بیان اینکه شرکت در این عمل خیرخواهانه نیازمند فرهنگ سازی بیشتر است افزود: درایران هر نیم ساعت یک تصادف منجر به مرگ مغزی اتفاق می افتد که با توجه به این رقم بالا شاخص اهدای عضو در کشور بسیار کمتر از سایر کشورها است.

مدیرعامل انجمن بیماری های کلیوی استان همدان نیز در این رابطه گفت:در حال حاضر بیش از یک هزار و 500 بیمار دیالیزی و پیوندی در استان همدان زندگی می کند که 60 نفر از این افراد هم اکنون در لیست پیوند کلیه در انتظار به سر می برند.

ˈابوالفتح میرزایی ˈ عنوان کرد:از ابتدای سال تاکنون نیز 37 پیوند کلیه در استان همدان انجام شده است که پنج مورد از این پیوند ها از افراد مرگ مغزی و مابقی نیز پیونده زنده به زنده است.

به گفته وی هم اکنون نزدیک به 600 بیمار پیوند شده فعال در استان همدان زندگی می کنند و بیماران دیالیزی تا انجام پیوند کلیه راه درمانی به جز دیالیز کردن ندارند و هم اکنون بیش از 800 بیمار در استان همدان نیازمند انجام پیوند هستند که بیش از یکصد مورد از این افراد نیز تحت دیالیز قرار دارند.

وی اظهار داشت:در بین این افراد کسانی هستند که به علت سن بالا،داشتن بیماری های جانبی،عوامل منع بیهوشی و مشکلات اقتصادی قادر به انجام پیوند نیستند.

مدیرانجمن بیماران کلیوی استان همدان گفت:60 نفر از این افراد تاکنون تمامی مشاوره های پزشکی را انجام داده و شرایط لازم برای دریافت کلیه را داشته که در لیست انتظار پیوند قرار گرفته اند.

میرزایی افزود:یافته های پزشکی ثابت کرده است که در هنگام پیوند عضو تفاوت RH خون مانعی برای پیوند نیست که این امر تا حدود زیادی توانسته است از شایعات مبنی بر فروش برخی کلیه ها با گروه خونی خاص با مبالغ هنگفت جلوگیری کند.

وی مهمترین مشکلات اعضای این انجمن را گرانی داروهای مصرفی دانست و افزود: بیمه ها هم اکنون تعامل خوبی با بیماران برای پرداخت فرانشیز دارویی ندارند و این افراد در کنار هزینه های بالای دارو فرانشیز را نیز خود پرداخت می کنند.

وی با بیان اینکه همه اعضای این انجمن دارای دفترچه بیماران خاص هستند عنوان کرد: هر بیمار دیالیزی متناسب با نیاز خود به طور میانگین سه بار در هفته به صورت رایگان تحت دیالیز قرار می گیرد.

وی ادامه داد: هم اکنون 35 دستگاه دیالیز در دو مرکز بهشتی و بعثت وجود دارد که از این تعداد 30 دستگاه فعال می باشد.

وی اضافه کرد:در سال های اخیر فرهنگ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در کشور روند افزایش داشته است که این امر نشانگر حس نوع دوستی و بخشندگی در خانواده های ایرانی است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.