ژنی که عامل ایجاد کک و چشم‌های آبی است

ژنی که عامل ایجاد کک و چشم‌های آبی است

سلامانه :" ژن پیرس برازنان " که سبب ایجاد کک و مک، موهای قهوه ای و چشمان آبی رنگ می شود کشف شد. 


به گزارش پایگاه خبری «سلامانه»، دانشمندان پس از مطالعه بر روی بیش از دو هزار و 223 نفر در ایسلند، ژنی که سبب ایجاد حساسیت به نور خورشید، موهای قهوه ای، چشمان آبی و کک و مک می شود را شناسایی کردند.


به طور طبیعی، افراد، هر چه به خط استوا نزدیک تر می شوند رنگ دانه های موجود در پوست، موها و چشم های شان کاهش می یابد.  
این موضوع سبب می شود، این افراد به نور خورشید حساسیت بیشتری داشته باشند و به آسانی بتوانند آن را که برای تولید ویتامین د ضروری است جذب کنند. 


دانشمندان بر روی ژنی خاص به نام IRF4 که جزئی از سیستم ایمنی بدن و عامل تولید پروتئینی ویژه برای مبارزه با ویروس و باکتری های خطرناک است مطالعه کردند.  


به نظر می رسد، ژن IRF4 مانند یک سوئیچ، میزان ملانین - کراتینوسیت - سلول های سطح پوست را که وظیفه شان مقابله با اشعه ماورای بنفش خورشید است را تنظیم می کند.


پژوهشگران کشف کردند یک نوع IRF4 خاص می تواند میزان ملانین پوست را کاهش داده و سبب بروز کک و مک شود. 


دکتر دن کاستنر، مدیر علمی موسسه تحقیقات ملی ژنوم انسانی در واشنگتن، گفت:" ژن های درگیر در رنگ پوست نیز نقش مهمی در حفظ تندرستی یا بروز بیماری دارند. "


او افزود:" در حال مطالعه و کشف گونه های ژنوم انسانی در نقاط مختلف زمین هستیم. با شناسایی و انتشار گونه های مختلف ژنوم انسانی، درمان بیماری های پوستی مختلف با توجه به نقاطی که افراد در آن زندگی می کنند بسیار ساده تر خواهد شد. " 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.