دکتر محمدعلی شهرکی، روانپزشک در گفتگو با سلامانه پاسخ می دهد:

با سم زدایی، چه اتفاقی در بدن معتادان می‌افتد؟

با سم زدایی، چه اتفاقی در بدن معتادان می‌افتد؟

سلامانه : یک روانپزشک با اشاره به روش های سم زدایی در درمان اعتیاد می گوید:«همه می دانیم یک روش عمومی ترک اعتیاد به این صورت است که معتاد را رها کنیم تا به صورت طبیعی ترک کند یا به اصطلاح از طریق سقوط آزاد سم زدایی شود. این شیوه شایعترین روش در بین معتادان مواد مخدر است.»


دکتر محمدعلی شهرکی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، تصریح می‌کند:« در روش سم زدایی سریع دارو به فرد می دهیم تا مصرف کند. این روش معمولا 3 تا 5 روز طول می کشد. اما اگر این عمل زیر 24 ساعت باشد، سم زدایی فوق سریع انجام شده است. در سم زدایی فوق سریع علائم ترک بسیار سریع است و بیمار حتما باید بیهوش شود.»

 
به گفته این روانپزشک اصطلاحا به روش های سم زدایی روش های پرهیز مدار می گوییم  یعنی شخص قرار است از مصرف مواد پرهیز کند و دیگر سراغ مواد نرود.


وی خاطرنشان می کند:«روش های دیگری هم هستند به نام نگهدارنده. در این روش ها اصلا با پرهیز، کاری نداریم و به بیمار می گوییم که قرار نیست هیچ ماده مخدری را مصرف نکنی بلکه ماده مخدری را مصرف خواهی کرد که توسط پزشک تجویز می شود. این روش برای آن دسته از معتادانی کاربرد دارد که رفتارهای پرخطر دارند مثلا ما نگران هستیم از اینکه فرد از سرنگ مشترک استفاده کند یا اینکه افرادی اند که در کنار خیابان زندگی می کنند و زندگی اجتماعی مناسبی ندارند و نهایتا کسانی که به دلیل مشکلات جسمی مانند سرطان و دردهای مزمن به طرف مواد رفته اند و مواد مخدر نقش مسکن دارد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.