پاکسازی پوست را به تاخیر نیندازید

سلامانه :بهنوش بختیاری یکی از بازیگرانی است که به غیر از بازیگری شغل دیگری هم برای خودش راه انداخته است. او به غیر از داستان‌های کوتاهی که می‌نویسد، این بار قدم در راه سالن‌های زیبایی گذاشته است و یک سالن زیبایی تاسیس کرده که در آنجا تمام خدمات زیبایی را به مشتریان ارائه می‌دهند...

 زندگی مثبت نوشت:

جایی که مصداق بارز از نوک پا تا فرق سر است! «تیارا» سالنی است که با شعار تغییر راه افتاده و هدفش این است که از رفتن خانم‌ها در راه‌های غلط و اشتباه جلوگیری کند و یک راه درست برای زیبایی و البته سلامت جلوی پای آنها قرار دهد. سراغ بهنوش بختیاری رفتیم و همراه مدیر اجرایی این مرکز زیبایی و یکی از کارشناسان این حوزه، تارا موسوی به گفت‌و‌گو نشستیم. ما از سوال‌های رایج زنانه در زمینه زیبایی و سلامت پوست گفتیم و بهنوش بختیاری همراه این کارشناس زیبایی به ما پاسخ دادند.

قدم اول: پوست

1.مهم‌ترین نکته درباره رعایت بهداشت پوست قبل از آرایش چیست؟

«اسکین کر» کار مراقبت از پوست را انجام می‌دهد. بهتر است برای مراقبت‌های ویژه پوست از کرم‌های استاندارد استفاده کنیم و پوستی را که آسیب‌دیده است، درمان کنیم. متاسفانه در ایران مبحث «اسکین کر» خیلی بین خانم‌ها جا نیفتاده است. خیلی به مراقبت از پوست اهمیت نمی‌دهند. در حالی که این کار باید از سنین جوانی شروع شود، اما اینجا خانم‌ها هر کاری که دوست دارند روی پوستشان می‌کنند و تازه زمانی که پا به سن گذاشتند و با چین و چروک روبرو شدند، برای مراقبت از پوستشان دست به کار می‌شوند. کسانی که آرایش می‌کنند، بیشتر از بقیه افراد به مراقبت نیاز دارند. آنها با آرایش جلوی فعل و انفعالات طبیعی پوست را می‌گیرند، اکسیژن به میزان کافی به پوست نمی‌رسد، فرایند سلول‌سازی به موقع اتفاق نمی‌افتد و کلاژن‌سازی کم صورت می‌گیرد. بعضی وقت?ها باید بگوییم سن آنها 30 سال است، اما پوستشان 40 ساله. به همین دلیل بهترین راه برای مراقبت از پوست استفاده از خدمات «اسکین کر»، در مراکز و البته ادامه دادن آن در خانه است.

 

2. آرایش چه مدت می‌تواند روی پوست باقی بماند و آسیبی به آن نزند؟

همه محصولات ویژگی‌های خودشان را روی جعبه دارند و می‌توان به اطلاعات روی لوازم آرایشی هنگام استفاده از آنها رجوع کرد. همه‌چیز بستگی به این دارد که شما چه نوع لوازم آرایشی را برای خودتان انتخاب کرده‌اید. مدت زمان باقی ماندن لوازم آرایشی روی صورت هم به نوع لوازم بستگی دارد.

3. پاکسازی پوست را توصیه می‌کنید؟ چند بار در طول یک سال مناسب است؟

به دلیل اینکه ما در شهری زندگی می‌کنیم که خیلی آلوده و در عین حال خشک است، پاکسازی پوست را هر 15 روز یکبار توصیه می‌کنم. اگر در یک شهر مرطوب زندگی می‌کردیم، مصرف آب هم کافی بود. منظورم از آب کافی 8 لیوان آب در روز نیست. آبی که از طریق مصرف میوه و سبزی‌ها به پوست می‌رسد. در این صورت 2 ماه یکبار، اما با توجه به آلودگی هوا و... 15 روز یکبار مناسب است.

 

4. بهترین ماسک طبیعی برای هر نوع پوستی چیست؟

چند نوع پوست مختلف وجود دارد. اولین قدم این است که نوع پوست شما شناسایی شود. اغلب اینطور است که افراد نوع پوست خودشان را نمی‌شناسند. بهتر است افراد از گذاشتن پوست هلو، پرتقال یا حتی خیار به‌صورت مستقیم روی پوست خودداری کنند. زمانی که پوست پرتقال را روی پوستتان می‌گذارید، از آنجا که اسیدهای پرتقال مخرب هستند ممکن است به پوستتان آسیب برسانند. بهترین راه این است که کرم‌های حاوی عصاره میوه استفاده کنید.

 

5. موقع خرید، کرم‌پودر و پنکیک‌های تقلبی را چطور از اصل تشخیص بدهیم تا به پوستمان آسیبی نرسد؟

در ایران کد رهگیری برای برخی محصول‌ها از جمله محصولات آرایشی وجود دارد که زیرمجموعه طرحی به نام «طرح شبنم» است. در طرح شبنم فروشندگان عمده و خرده‌فروش‌ها موظف‌اند از طریق سایت شبنم این کد رهگیری را روی اقلام فروشی‌شان درج کنند تا بتوان تقلبی یا اصل بودن کالا را تشخیص داد، اما متاسفانه گاهی روی لوازم آرایشی تقلبی هم کد رهگیری شبنم به صورت تقلبی ارائه می‌شود، بنابراین طرح شبنم را نمی‌توانیم برای چنین تشخیصی توصیه کنیم. بهترین راه برای اینکه بفهمید چه کرم پودری برایتان مناسب است، تحقیق و سوال‌های پشت سر هم از کسی است که محصول را می‌فروشد. از او بخواهید در مورد تمام نکات یک کرم‌پودر خوب صحبت کند. وقتی فروشنده‌ای درباره محصول خودش اطلاعی ندارد، احتمالا باید درباره اصل بودن محصولش شک کرد.

 

6. توصیه شما به خانم‌هایی که بعد از بند انداختن صورتشان متورم و قرمز می‌شود، چیست؟

راه‌های زیادی برای از بین بردن موهای زائد صورت وجود دارد مثل لیزر، بند انداختن یا وکس صورت. بند انداختن یک امر سنتی بین ما ایرانی‌هاست. خیلی‌ها عقیده دارند بند انداختن نوعی ماساژ صورت است که همین‌طور هم هست. بهترین راه این است که از ژل‌های ضدالتهاب استفاده کنید. ما در مجموعه‌مان قبل از بند انداختن از این ژل‌ها استفاده می‌کنیم. در ضمن برخی کارها باید توسط خود فرد انجام شود مثلا به پوست دست نکشد و...؛ بدترین راه استفاده از ماسک است چرا که ممکن است پوست را ملتهب‌تر کند. زمانی که پوست ملتهب است، باید تنها به التهاب پرداخت نه کار دیگری.

قدم دوم: آرایش

1. آیا کاشت مژه ضرر ندارد؟ چه مدل کاشت مژه‌ای را پیشنهاد می‌دهید؟ 

کاشت مژه یک کار مصنوعی است، اما خیلی‌ها نیاز دارند چرا که مژه طبیعی‌شان را از دست داده‌اند، اما حتی اگر با آرایش هم مژه‌های قابل‌قبولی پیدا می‌کنند، کاشت مژه را توصیه نمی‌کنیم چرا که هنگام کاشت مژه درست مانند کاشت ناخن، روی منبع طبیعی یک امر مصنوعی می‌گذارید. مواد کاشت را روی ناخن می‌گذارید و اگر ناخنی وجود نداشته باشد، دیگر بستری برای کاشت وجود ندارد. در مورد مژه هم همین‌طور است. در این میان به ریشه مژه فشار می‌آید چرا که چند برابر وزن معمولی را تحمل می‌کند. این وزن زیاد موجب ریزش مژه می‌شود. در مجموع باید گفت کاشت مژه موجب ریزش مژه در خانم‌ها می‌شود، اما اگر واقعا به کاشت نیاز دارید، بهتر است سراغ یک مژه سبک و خوب بروید و به شدت از آن مراقبت کنید. نمی‌توانید وارد حمام بخار گرفته بشوید، شب‌ها نمی‌توانید روی صورت بخوابید، چشمانتان را نمی‌توانید مانند یک آدم معمولی بخارانید. مدام هم برای حالت گرفتن و مرتب شدنشان باید آنها را شانه کنید.

 

2. بهترین پاک‌کننده‌های آرایشی کدام‌ها هستند؟ آیا پاک‌کننده ریمل با پاک‌کننده‌های پوستی باید متفاوت باشند؟

بله، خیلی متفاوت است. پوست بدن با پوست صورت تفاوت دارد و پوست دور چشم با پوست صوت متفاوت است. شما همان‌طور که با چانه رفتار می‌کنید، نمی‌توانید با دور چشم هم رفتار کنید. پشت جعبه تمام شوینده‌های صورت نوشته شده لطفا دور چشم نمالید چرا که هم به پوست دور چشم و مژه‌ها آسیب می‌رساند و هم اینکه در عین حال سوزش شدید چشم را به دنبال خواهد داشت. توصیه‌ ما این است که دور محصولات سوپرمارکتی را خط بکشید. محصولات تقلبی تاثیرات خیلی بدی می‌تواند روی پوست شما بگذارد. در مورد شستشوی صورت هم باید ببینید چه برند آرایشی را استفاده می‌کنید، آیا آن برند آرایشی کامل هست که خودش پاک‌کننده آرایش داشته باشد؟ علتش هم در این است که فرمولاسیون محصول طوری طراحی شده که بهترین پاک‌کننده را خودش می‌تواند تولید کند. نکته دوم شستشو است. لطفا صورتتان را با شوینده‌های استاندارد بشویید.

 

3. آیا خط لب از مد افتاده و جای خود را به ماتیک یکدست داده است؟

پیشنهاد ما این است که خط لب و رژ با هم یکی و یکرنگ باشند و دورنگ نشوند. این مساله به خوبی رواج پیدا کرده است چرا که کشیدن خط لب باعث می‌شود حریم لب مشخص شود و رژ به خارج کشیده نشود. 

4. ریمل واترپروف بهتر است یا ریملی که با آب شسته می‌شود؟

قطعا ریملی که با آب شسته می‌شود، چرا که واتر پروف (ضدآب) به معنای سخت شسته شدن است و این سختی به معنای این است که با پاک شدن، مژه‌ها را هم با خودشان می‌کشند و می‌برند. 

5. برای پوشاندن جوش‌های صورت قبل از آرایش چه پیشنهادی می‌کنید؟

پیشنهاد می‌کنیم جوش‌ها را درمان کنید و پنهان نکنید. با اضافه کردن کرم پودر روی پوست جوش را کاور می‌کنید، اما درمانش نمی‌کنید. بهتر است ابتدا آن را درمان کنید که جای جوش هم باقی نماند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.