یک متخصص گوارش و کبد: باکتری معده نگران کننده نیست

یک متخصص گوارش و کبد: باکتری معده نگران کننده نیست

یک متخصص گوارش و کبد گفت: باکتری معده در معده تولید نمی‎‌شود، بلکه این باکتری از بیرون وارد بدن می‌شود.

دکتر مرتضی نظریان در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با اشاره به عامل انتقال باکتری به معده، تصریح کرد: باکتری معده کودک از طریق والدین منتقل می‌شود و در معده باقی می‎ماند و در بزرگسالی در برخی از افراد خود را نشان می‎‌دهد.

وی اظهار کرد: وجود باکتری معده زیاد نگران کننده نیست و نباید این موضوع بزرگ جلوه داده شود.

این متخصص گوارش و کبد با بیان اینکه دیگر راه‎های انتقال باکتری معده هنوز شناخته نشده است، افزود: باکتری معده همیشه مضر و نگران کننده نیست.

نظریان با بیان اینکه برای تشخیص باکتری باید ناراحتی‎های گوارشی وجود داشته باشد، گفت: پزشک متخصص باید از طریق انجام تست‌های آزمایشگاهی وجود باکتری در معده و ارتباط بین ناراحتی معده و باکتری را تشخیص دهد.

وی با اشاره به اینکه 80 تا 90 درصد افرادی که دارای باکتری معده هستند مشکل خاصی ندارند، ابراز کرد: تنها 10 تا 15 درصد افرادی که در معده آنها باکتری وجود دارد نیاز به درمان دارند.

این متخصص گوارش و کبد، یادآور شد: نیازی نیست که افراد از وجود باکتری در معده خود اطمینان حاصل کنند.

نظریان با اشاره به ریشه‎کن کردن باکتری معده، تاکید کرد: بیمار باید به مدت 2 هفته طبق دستور پزشک از آنتی‌بیوتیک‎های قوی استفاده کند تا باکتری ریشه‎‌کن شود.

وی ادامه داد: بستگی به نوع بیماری ایجاد شده در بیمار، رژیم غذایی خاصی توصیه می‎شود.

این متخصص گوارش و کبد، شیوع باکتری معده را با آلودگی‎های وضعیت بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی فرد در ارتباط دانست و اظهار کرد: امکانات بهداشتی، آب گرم، سیستم آب بهداشتی و فاضلاب شهری و خانگی، جمعیت زیاد خانواده و رعایت بهداشت عمومی با میزان آلودگی ارتباط دارد.

نظریان در توصیه به بیمارانی که معده آنها دارای باکتری است، تاکید کرد: باکتری معده نگران کننده نیست و چنانچه بیمار دچار مشکل شد باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و وجود باکتری بررسی و درمان شود.

91/10/30   10:13

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.