پوکی استخوان شایع‌ترین بیماری در زنان است

سلامانه : مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت قم، گفت: زنان به خاطر زایمان و شیردهی ۴ برابر بیش از مردان دچار پوکی استخوان می‌شوند و بر همین اساس پوکی استخوان شایع‌ترین بیماری در زنان است.
 علی اکبر حق ویسی در گفت‌و‌گو با تسنیم ، با اشاره به بیماری پوکی استخوان، اظهار کرد: زنان به خاطر زایمان و شیردهی 4 برابر بیش از مردان دچار پوکی استخوان می‌شوند، بنابراین باید با تغییر الگوی تغذیه و اهمیت تغذیه در پیگیری از این بیماری، از تسریع روند این بیماری جلوگیری کنیم.
مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت استان، با اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی، افزود: طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، استئوپروز یا پوکی استخوان را همراه با سرطان، سکته قلبی، و سکته مغزی به عنوان 4 دشمن اصلی بشر اعلام کردند.
وی با اشاره به راه‌های پیشگیری از بیماری پوکی استخوان تصریح کرد: تغذیه سالم و صحیح مثل مصرف روزانه لبنیات و سبزی‌های تازه، در کنار ورزش و اصلاح کارهای غلط مانند خوردن فست فود و دوری از استرس، قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب از راه‌های جلو گیری از پوکی استخوان است.
حق ویسی با اشاره به موثر‌ترین عوامل ایجاد پوکی استخوان عنوان کرد: سن، جنسیت،‌نژاد، ارث، اختلالات هورمونی، تحرک بدنی، مصرف طولانی مدت ترکیبات کورتون داربیش از سه سال، داروهای ضد صرع و یائسگی در روند پوکی استخوان تاثیر زیادی دارد و روند این بیماری تسریع می‌کند.
مدیر گروه تغذیه مرکز بهداشت استان، با تاکید به خطر کمبود ویتامین «د» در کهنسالی، مطرح کرد: عدم تامین ویتامن «د» خطر ابتلای سالمندان به پوکی استخوان را افزایش می‌دهد که به این منظور در ساعات 8 – 10 صبح و 4 عصر به بعد بهترین زمان برای در معرض نور خورشید قرار گرفتن است.
این کار‌شناس تغذیه با اشاره به کلام مقام معظم رهبری درباره سبک زندگی اسلامی، گفت: مردم با توجه به منویات مقام معظم رهبری باید سبک زندگی خود را تغییر دهند، که این سبک زندگی شامل تغییر در سبک آشپزی و اصلاح الگوی مصرف نیز می‌شود.
وی با تاکید به عادات غلط غذایی برخی از مردم، خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها سالانه 3 کیلو نمک مصرف می‌کنند، اما ایرانی‌ها 6 کیلو گرم استفاده می‌کنند، آن‌ها 10 کیلو گرم سویا استفاده می‌کنند اما ایرانی‌ها نیم کیلو گرم استفاده می‌کنند و حدود 90% مردم ایران در برنامه غذایی خود کلسیم کافی دریافت نمی‌کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.