دکتر محسن نراقی،جراح پلاستیک بینی در گفتگو با سلامانه:

تنفس با دهان موجب خستگی مغز و عصبی شدن فرد می‌شود

 تنفس با دهان موجب خستگی مغز و عصبی شدن فرد می‌شود

سلامانه : یک جراح پلاستیک بینی و صورت معتقد است:«تنفس دهانی یک اتفاق غیر طبیعی است. بر خلاف این که برای خیلی ها عادت شده، ولی مشکلی است که نمی توان با آن عادی زندگی کرد. تنفس دهانی اثرات نامطلوب خود را روی سلامت می گذارد چون به خاطر اعمال زیادی که بینی دارد و فیزیولوژی پیچیده آن، هر انسانی باید از راه بینی تنفس کند.»

 

دکتر محسن نراقی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، می‌گوید:«بینی با تنظیم عبور هوا باعث اکسیژن رسانی به ریه می شود. ولی افرادی که تنفس دهانی دارند، اکسیژن رسانی دچار اختلال است. علاوه بر این هوایی که از بینی عبور می کند، تقریبا 75 تا 95 درصد از رطوبت اشباع می شود. چون بینی سیستم مرطوب کننده خیلی قوی دارد. این اتفاق باعث می شود ریه ها از عفونت محفوظ بمانند.»

 

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح می‌کند:«با این مرطوب سازی میکروب ها و میکروارگانیسم ها از بین می رود. به هر حال ریه خشک مستعد برونشیت و عفونت ها می شود. پس افرادی که تنفس دهانی دارند، این مشکل را بیشتر تجربه می کنند.»


به عقیده این راینولوژیست مساله بعد تنظیم و تعدیل دمای هوا توسط بینی است. به طوری که ما وقتی در هوای خیلی سرد تنفس می کنیم، این هوا می تواند با ورود به ریه 20 درجه افزایش دما داشته باشد. علاوه بر این که فیلتر کردن و تصفیه فیزیکی ذرات توسط بینی نیز یکی از عملکردهای مهم است. یعنی ذرات و آلودگی های هوا در بینی فیلتر می شود. بینی از هر فیلتر دیگری طبیعی تر عمل می کند. کسانی که تنفس دهانی دارند بخصوص در آلودگی هوا سم موجود در هوا را بیشتر وارد بدن می کنند.

 

وی تاکید می‌کند:«غیر از تصفیه فیزیکی، مساله پنجم، عمل دفاعی بینی است. عمل دفاعی بینی به این محدود نمی شود که نقش فیلترکننده داشته باشد بلکه ترشحات طبیعی که در بینی هستند، موادی دارند که ضد باکتری و ضد ویروس عمل می کنند یعنی بینی نقش فعال ایمونولوژیک هم دارد.»

 


دکتر نراقی در ادامه اینطور توضیح می دهد:«در فردی که تنفس دهانی دارد اولا چون اکسیژن کافی به ریه نمی رسد،  مغز استراحت نمی کند و فرد خواب راحتی شبها ندارد. در طی روز هم این افراد معمولا خسته و کسل و عصبی هستند. گاهی ممکن است پرخاشگر هم بشوند. این افراد راندمان کافی لازم را در محیط کار ندارند. حتی تنفس دهانی در روابط اجتماعی آنها تاثیر می گذارد. مشکل دیگر این افراد این است که دهانشان خشک می شود. با این اتفاق پوسیدگی دندان در این افراد زیاد می شود.»

 

وی خاطر نشان می‌کند:«بوی بد دهان و تنفس یکی از عمده مشکلات این افراد است. خشکی دهان گلو را هم درگیر می کند و آنها مستعد گلودرد و التهاب لوزه ها می شوند. با پیشرفت خشکی دهان حنجره هم تحت تاثیر قرار می گیرد و مستعد لارنژیت و مشکلات حنجره می شود به طوری که تن صدای این افراد تغییر می کند. مبتلایان به تنفس دهانی کم کم با ادامه یافتن تنفس دهانی مستعد برونشیت و عفونت های قسمت های تحتانی تر راه تنفسی هم می شوند. در مطالعاتی که انجام شده، تنفس دهانی کیفیت زندگی افراد را به شدت پایین می آورد.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.