گفتگوی سلامانه با دکتر حسین کرمی، فوق تخصص کلیه/

نشانه‌های ابتلا به سوزاک و سفلیس/ بیماری‌ای که باعث تغییر کیفیت اسپرم ۲۰درصد مردان می‌شود

نشانه‌های ابتلا به سوزاک و سفلیس/ بیماری‌ای که باعث تغییر کیفیت اسپرم ۲۰درصد مردان می‌شود

سلامانه :عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی می‌گوید:«متاسفانه در بسیاری از جوامع بیماری ایدز به عنوان یک بیماری غیر قابل در مان شناخته شده است، غافل از اینکه بیماریهای خطرناک دیگری مانند هرپس سیمپلکس،  تبخال تناسلی، زگیل های تناسلی که گاه به سرطان در ناحیه تناسلی منتهی می شود، بیماریهای شایع دیگر شامل بیماریهای باکتریایی مانند سوزاک، سفلیس، کلامیدیا،شانکر و .... شاید مثل ایدز و هپاتیت کشنده نباشند ولی همیشه در بدن می مانند و گه گاه عود کرده و مشکلاتی را برای بیماران بوجود می آورند.»


دکتر حسین کرمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، توضیح می‌دهد:« مثلا سوزاک با ترشحات چرکی زرد رنگ و غلیظ، سفلیس و شانکر با زخم های دردناک در ناحیه تناسلی و هرپس با افت های دردناک در اندام تناسلی همراه است. بهترین راه مقابله آن است که مبتلا نشویم بنابراین افرادی که روابط جنسی مکرر و مشکوک دارند باید از روشهای محافظتی مثل کاندوم  استفاده کنند و به محض اینکه با علامت های مشکوکی مثل سوزش، ترشحات چرکی  و زخم، ترشحات غیر عادی از ناحیه تناسلی، تورم کیسه های بیضه و درد در ناحیه مواجه شدند، حتما  و بلافاصله به پزشک مراجعه نمایند.»


به عقیده این فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری، بی اختیاری ادراری یا عدم کنترل مثانه نیز مشکلی است که افراد زیادی از جمله مرد، زن و کودک را گرفتار می کند البته در زنان بیشتر از مردان دیده می شود. 


وی با اشاره به ناباروری در مردان می گوید:«واریکوسل شایعترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان است.  این بیماری در دوره نوجوانی و جوانی بروز می کند.  بیشتر مواقع یکطرفه و اکثرا در بیضه چپ دیده می شود. واریکوسل  تورم  وریدهای  بیضه است که به دلیل اشکال در دریچه های لانه کبوتری، تخلیه وریدی به درستی انجام نمی شود و خون در ورید ها تجمع می کند. درمان آن نیز بسیار ساده است اما در نوع شدید و در کسانی که دیر مراجعه می کنند کمی دشوارتر است.»


دکتر کرمی با بیان اینکه واریکوسل ممکن است باعث تغییر کیفیت اسپرم شود، خاطرنشان می کند:« 15 الی 20 درصد مردان جوان واریکوسل دارند.»

 
وی در پایان به توضیح وازکتومی نیز پرداخته و توضیح می دهد:« وازکتومی  البته جزء بیماریهای مردان نیست ولی یکی از  اعمال  جراحی راحت و سرپایی مردانه محسوب می شود. در این عمل برای جلوگیری از عبور اسپرم ها از بیضه ها برشی بر روی پوست بیضه انجام شده تا مانع از عبور بیضه از مجرا شود. در این عمل میزان مایع منی کاهش نمی یابد زیرا مایع توسط پروستات و کیسه منی تشکیل می شود .فقط مایع منی فاقد اسپرم است .علی رغم آموزش‌های داده شده به مردم تعداد زیادی از آن‌ها تصور می کنند وازکتومی به معنای از دست دادن قوای جنسی است  اما این جراحی هیچ تاثیری در قابلیت قوای جنسی، نعوظ، انزال یا تولید هورمون تستوسترون ندارد این روش با جراحی میکروسکوپی و کمتر از 10 سال بعد از وازکتومی ممکن است قابل برگشت باشد ولی از نظر علم پزشکی آن را غیر قابل برگشت می دانیم.»

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.