دکتر مژدهی آذر، رییس انجمن داروسازان در گفتگو با سلامانه:

داروخانه گیاهی باید توسط داروساز اداره شود نه عطار!

داروخانه گیاهی باید توسط داروساز اداره شود نه عطار!

سلامانه : رییس انجمن داروسازان ایران در نقد روند نظارت بر داروخانه های اجاره ای و زنجیره ای می گوید: در حال حاضر ما با فعالیت داروخانه های زنجیره ای یا اجاره ای در حدی که قانون اجازه دهد، موافقیم.


دکتر رهبر مژدهی آذر در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»، می‌گوید:« باید ببینیم اگر قرار است بحث اجاره پیش بیاید، داروخانه باید به چه کسی اجاره داده شود. زمان به شدت رو به جلو پیش می رود و ما نمی توانیم آن را متوقف کنیم پس باید راه حل درست ارائه دهیم. ما صرفا نمی توانیم بگوییم که با اجاره دادن داروخانه مخالفیم چون این اتفاق به طور خودکار و شبیه یک سیل می افتد و هنوز راه حلی برای جلوگیری از آن اندیشیده نشده است.»

 
وی با تاکید بر این که داروساز می تواند با نظر وزارت بهداشت و کمیسیون ماده 20 به جای اجاره دادن داروخانه مدیرانی برای خودش تایین کند، می گوید:«افرادی که قابلیت اخلاقی و هویتی دارند، می توانند همراه با داروساز عهده دار اداره یک داروخانه شوند.» 


رییس انجمن داروسازان با اشاره به این که در مورد داروخانه های زنجیره ای و گیاهی هم باید بحث شود، می افزاید:«این مشکل را خود داروسازان باید حل کنند. الان می توان این مشکل را اصلاح کرد ولی اگر زمان بیش از این بگذرد دیگر کاری نمی توان کرد. »


به عقیده دکتر مژدهی آذر تاسیس داروخانه های گیاهی برای مقابله با عطاری ها است تا بتوان آنها را بیشتر سر و سامان داد و به آنها شکل علمی بخشید. به هر حال مردم به این مراکز مراجعه می کنند و بعضا دیده شده در عطاری ها کالاهایی توسط افراد غیر علمی به مردم فروخته می شود.

 

به گفته وی همچنین باید مشخص شود داروخانه گیاهی با عرضه داروی گیاهی می تواند تامین شود یا خیر؟ اگر عطاری ها تامین مالی می شود برای این است که بعضی از آنها رعایت قوانین و مقررات کشور را نمی کنند و این اتفاق نباید در داروخانه های گیاهی هم بیفتد. کسی که می خواهد داروخانه گیاهی تاسیس کند، باید پابند اصولی باشد و حتما مدرک دکترای داروسازی داشته باشد. افرادی که الان در رسانه ها در مورد این گیاهان حرف می زنند، کاملا علمی و آکادمیک هستند و همین افراد باید به داروخانه گیاهی راه یابند. تنها از این طریق می توان تبلیغات منفی از طریق داروهای گیاهی مثل داروهای لاغری، داروهای جلوگیری از ریزش مو، یا داروهای افزایش قوای جنسی و ... را نیز کاهش داد. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.