ازدواج حساب و کتاب دارد

سلامانه : مسائل مالی یکی از موضوعاتی است که در ازدواج کمتر به آن بها داشته می‌شود. سوزان بایردر، نویسنده «پرسش‌های مشكل؛ 100 سوال مهمی كه از نامزدتان می‌توانید بپرسید» می‌گوید: «ازدواج امیدها، آرزوها و ترس‌های مالی خاص خود را به دنبال دارد...

هفته نامه سلامت نوشت:

 بسیار مهم است كه تصویر روشنی از توقعات، انتظارها و خواسته‌های خود داشته باشید و با نامزدتان در مورد مسائل مالی صحبت كنید و نظر او را نسبت به نحوه اداره مسائل مالی بپرسید. هر چه اطلاعات كامل‌تری از او و انتظارهای خود داشته باشید، بهتر‌ می‌توانید تصمیم‌گیری كنید. این مساله بسیار اهمیت دارد كه در جلسه‌های خواستگاری و آشنایی در کنار همه صحبت‌ها برای آشنایی بیشتر با هم که عمده آنها به رمزگشایی علایق فردی می‌پردازد، از همسر آینده‌تان بپرسید نگاهش به مقوله اقتصاد و پولدار شدن چیست؟»

 

مساله تفاهم و تعامل مالی، یکی از بحث‌هایی است که امروزه درباره زندگی مشترک مطرح است. البته به این معنی نیست که زوج جوانی که قصد ازدواج دارند؛ دارای یک سطح اقتصادی باشند بلکه آنها باید نگاه اقتصادی مشترکی داشته و چشم‌انداز مالی‌شان یکی باشد؛ مثلا می‌خواهند در 20 سال آینده به نقطه‌ای از تملک مالی برسند و در پیمودن این مسیر با هم تفاهم داشته باشند. قطعا زندگی مردی که قصدش میلیاردرشدن است با زنی که قانع است و به كم می‌سازد و زندگی می‌كند یا برعکس زندگی زنی که می‌خواهد همراه شوهرش به اوج ثروت و رفاه مالی برسد با مردی که دیدگاهش این است که می‌گوید دنیا ارزشی ندارد و دنبال یک زندگی ساده کارمندی و به اصطلاح تنها داشتن آب باریکه مالی است به جایی نمی‌رسد. توافق‌های پیش از ازدواج، می‌تواند سلامت رابطه زناشویی را تایید کند و جلوی هدررفتن سرمایه‌های مادی و معنوی را بگیرد. هر توافق پیش از شروع زندگی مشترک، احتمال جدایی اختلاف و درگیری‌های آینده را کم می‌کند.

10 فرمان اقتصادی ازدواج

اگر می‌خواهید ازدواج‌تان زیرساخت اقتصادی مناسبی داشته باشد، ?? فرمان زیر را جدی بگیرید:

1. شیوه‌های خرج و پس‌انداز، مدیریت مالی، توقعات مالی، سطح مالی خانواده‌ها، درآمد ماهیانه زن و مرد، میزان کمک احتمالی خانواده‌ها، دارایی‌های اختصاصی دختر و پسر و... از مواردی هستند كه باید پرسیده شوند تا تصویر روشن‌تری از وضعیت مالی آینده خانواده و زندگی داشته باشید. بهتر است صحبت درباره این مسائل به جلسه‌های دوم و سوم خواستگاری موکول شود.

2. با خواستگارتان درباره مسائل مالی به‌طور شفاف گفت‌وگو كنید. متاسفانه خیلی‌ها به دلیل ترس از مادی‌گرا جلوه‌کردن درباره مسائل مالی صحبت نمی‌کنند اما به یاد داشته باشید حق شما و طرف مقابلتان است که همه ابهاماتش در این زمینه برطرف شود.

3. توقعات و نیازهای مادیتان را مطرح کنید و با صداقت درباره آنچه که می‌توانید در این رابطه هزینه کنید، حرف بزنید. مطمئن باشید هر چقدر راستگوتر باشید در دوران نامزدی، عقد و ازدواجتان آرامش بیشتری خواهید داشت و از رابطه‌تان لذت خواهید برد.

4. پنهان‌کاری نکنید؛ دروغ نگویید و سعی نکنید در این دوران خودتان را پولدارتر یا قانع‌تر از آنچه هستید، نشان بدهید. شاید برای شما سخت باشد که همسر آینده‌تان را بشناسید و بی‌مقدمه درباره مسائل مالی صحبت کنید. از یک برنامه تلویزیونی، یک فیلم، خبر روزنامه و مسائل زناشویی یکی از اطرافیانتان استفاده و به این بهانه هم رویکرد خودتان را مطرح کنید و هم با دیدگاه شریک زندگیتان آشنا شوید. این جمله برای شروع یک گفت‌وگو مناسب است: «همیشه برای من عجیب بود که چرا دوستم پیش از ازدواج درباره این مساله با همسرش حرف نزده! حالا دوستم در موقعیت سختی قرار گرفته. نظر شما در این مورد چیست؟»

5. با خودتان روراست باشید. مشخص كنید كه خرج‌کننده هستید یا پس‌اندازگر. دانستن این نكته، این امکان را می‌دهد که درک دقیق‌تری از مهارت‌های همدیگر داشته باشید، اگر یکی از دو شخص در پس‌انداز کردن ضعف دارد، بهتر است دیگری این را از قبل بداند تا بتواند به او در این مساله کمک کند. اگر یکی از دو شخص به بیماری خرید افراطی مبتلاست، نباید وحشتی از بازگویی آن برای دیگری داشته باشد، این یک ضعف ساده است و اقرار به آن برای هر دو شخص مفید خواهد بود زیرا در آینده شخص دوم می‌تواند به شخص اول کمک کند تا هرچه بیشتر بر خود مسلط شود.

6. بعضی‌ها می‌کوشند بدهی‌های خود را از همسر آینده‌شان پنهان کنند زیرا امیدوارند این بدهی‌ها هرچه زودتر برطرف شوند یا به هر دلیل دیگری از این مساله اجتناب می‌کنند اما اولین اصل در هر ارتباطی، صداقت است. بنابراین لازم است زوج‌ها از یکدیگر بپرسند آیا چیزی در زندگی مالی‌ات هست که تو را آزرده کرده باشد؟ و بکوشند این آزردگی‌ها را برطرف کنند.

7. از همان ابتدا تصمیم بگیرید که می‌خواهید حساب‌های بانکی مجزایی داشته باشید یا نه؟ داشتن حساب بانکی مجزا می‌تواند یک راه بسیار عملی برای تقسیم مسوولیت‌پذیری مالی باشد، به‌علاوه فردیت و آزادی فردی افراد هم بهتر حفظ خواهد شد. با این حال بسیاری از زوج‌ها معتقدند عادت‌های مالی آنها به‌قدری مشابه یکدیگر است که داشتن حساب مشترک مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌کند. زوج‌های دیگری ممکن است برای رسیدن به یک وحدت در زمینه عادت‌های مالی از حساب مشترک به‌عنوان یک راه‌حل بهره بگیرند، بنابراین انتخاب با خود افراد است اما اگر قرار است دو شخص حساب‌های مالی مجزایی داشته باشند، لازم است به‌طور دائمی یکدیگر را در جریان مخارج و موجودی حساب‌هایشان قرار دهند.

8. فراموش نكنید برنامه‌ریزی مالی نیازمند رعایت برخی اصول است که عبارتند از تفاهم اقتصادی، داشتن چشم‌انداز روشن و مشخص مالی، تعیین میزان پس‌انداز، روشن کردن مساله که درآمدهای خانواده از جانب مرد است یا زن یا هر دو، افتتاح حساب مشترک برای برداشت، تعیین مدیر امور مالی در خانواده. وقتی برای هر مساله‌ای از جمله مسائل مالی خانواده، برنامه‌ریزی نكنید در واقع خود را اسیر دست برنامه‌ریزان دیگر كرده‌اید؛ از دوست و فامیل گرفته تا غریبه‌ها.

9. در رسیدن به چشم‌انداز موفق مالی هم مرد و هم زن مسوول و موثر هستند. هر 2 نفر باید با یک هدف مشترک و تلاش به آن سمت بروند. در واقع شیرینی ثروتمندشدن در زندگی مشترک به احساس رضایت دوطرفه مربوط است و اگر قرار باشد یکی از آنها به تنهایی خانواده را به مسیر موفقیت مالی بکشاند در انتها به جای لذت، فقط خستگی می‌ماند. یادتان باشد این مساله بسیار مهم است زیرا درنتیجه همین خستگی مشکلاتی مانند پنهان‌کاری پیش می‌آید و هرکدام از ترس روز مبادا و هر علت دیگری به دنبال اندوخته مالی جداگانه خواهد بود. در این حالت دیگر اعتماد از بین می‌رود و اشتراک آنها به 2 زندگی مجزای مالی تبدیل می‌شود که در آن همفکری و همدم بودن از بین می‌رود.

10. برای داشتن چشم‌انداز صحیح مالی، هرگز خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. کلید دستیابی به یک زندگی مالی شاد این است که تمام تصمیم‌های مالی مهم، دو نفری اتخاذ شود. این مساله که به ظاهر ساده به نظر می‌آید، می‌تواند بسیار دشوار باشد زیرا افراد تلقی یکسانی از تصمیم بزرگ مالی ندارند. ممکن است فردی خرید تلویزیون را یک خرید مهم بداند، درحالی که به نظر فرد دیگری (شاید همسر او) این تصمیم، تصمیم بی‌اهمیتی باشد بنابراین باید بکوشید قبل از ازدواج از حدود حساسیت و نحوه تلقی یکدیگر در مورد خرید‌ها و تصمیم‌های مالی مهم آگاه شوید.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.