تصفیه آلودگی های آب با استفاده از میکروموتور حاوی نانو ذرات

سلامانه : محققان موسسه ماکس پلانک آلمان با استفاده از نانوذرات آهن ، میکروموتوری ساختند که قادر است در واکنش با پراکسید هیدروژن ، رادیکال OH ایجاد و موجب از بین رفتن آلودگی های آب شود.

 به گزارش ایرنا از منابع خبری ، پیش از این، گروه های مختلفی تلاش کردند تا از نانوموتورهای کاتالیستی در حوزه پزشکی استفاده کنند اما به دلیل سمی بودن سوخت مورد نیاز در این موتورها ، استفاده آنها محدود شده بود. 

برای حل این مشکل پژوهشگران موسسه ماکس پلانک به سرپرستی ساموئل سانچز میکروموتوری ساختند که قادر به زدودن آلاینده ها از محلول است. 

سانچز مسوول این تیم پژوهشی در مورد کارکرد این میکروموتور گفت : در این دستگاه با استفاده از واکنش های شیمیایی ، ترکیبات آلی اکسید می شوندو با این کار انرژی مورد نیاز میکروموتور تامین می شود. 

نتایج این پژوهش در نشریه ای سی اس نانو (ACS Nano ) منتشر شده است . 

پزوهشگران برای ساخت این میکروموتور از نانوذرات آهن به ابعاد 20 تا 200 نانومتر استفاده کردند که لایه خارجی آن با استفاده از یک لایه پلاتین پوشانده شده است.

در این دستگاه ، پراکسید هیدروژن سطح آهن موجود در این میکروموتور را اکسید و رادیکال OH ایجاد می کند .این رادیکال آلاینده های آب را از بین می برد و اکسیژن تولید شده از این واکنش به عنوان سوخت برای حرکت میکروموتور استفاده می شود.

این پروژه نشان داد که می توان از میکروموتورها برای تصفیه آب استفاده کرد به طوری که پراکسید هیدروژن نه تنها مشکلی برای تصفیه آب ایجاد نمی کند بلکه به عنوان عامل کمکی به این فرآیند کمک می کند. 

هدف این گروه تحقیقاتی آن است که سیستم تصفیه ای خودکاری ایجاد کنند که بدون نیاز به اعمال انرژی خارجی بتواند با سرعت بالا آب را تصفیه کند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.