نتایج مثبت طب تسکینی و مراقبت معنوی در کودکان سرطانی

سلامانه :  عضو گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران به تبیین تاثیرات استفاده از طب تسکینی در کودکان مبتلا به سرطان پرداخت و گفت: کودکان موجوداتی هستند که با معنویت بیشتر مانوس‌ هستند و آن را بهتر می‌پذیرند.

دکتر حمیدرضا نمازی در گفت‌وگو با  ایسنا ، درباره نقش طب تسکینی در بهبود وضعیت کودکان سرطانی اظهار کرد: کودکان موجوداتی هستند که با معنویت بیشتر مانوس‌ هستند و آن را بهتر می‌پذیرند، به همین خاطر طب تسکینی در کودکان مبتلا به سرطان نتیجه‌بخش‌تر است.

وی افزود: البته در کودکان مبتلا به سطان رویکرد دیگری نیز وجود دارد و آن این است که ملاحظات اخلاقی در کودکان شدیدتر است و باید مراقب بود تا ابتلا به بیماری موجب اغتشاش فکری آنها نشود.

عضو گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه این ملاحظات تمام مسائل از تمایز قائل شدن بین توجه، محبت و ترحم گرفته تا تصحیح و حذف نگاه سوپرمارکتی و توریستی افراد خیر که در بازدید از بخش‌های بستری کودکان مبتلا اتفاق می‌افتد را در بر می‌گیرد، گفت: در این گونه موارد یا باید از کمک‌ها صرف نظر کرده و یا قبل از ورود این افراد آنان را آموزش داد.

نمازی، وابستگی را از چالش‌های مواجهه با کودکان سرطانی دانست و اظهار کرد: وابستگی زیاد به افراد بازدید کننده، پزشکان و پرستاران یا پرسنل هم از چالش‌هایی است که در پیش روی کودکان مبتلا به سرطان قرار دارد.

وی ادامه داد: از آنجا که برخی از این کودکان دارای شخصیت‌های وابسته هستند بنابراین باید از نزدیک شدن بیش از حد و ایجاد وابستگی به شدت خودداری کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.