گفتگوی سلامانه با دکتر امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس/

گسستن بندهای ارتباطی، عاملی برای خودکشی است/ مجردها بیشتر از متاهل‌ها در خطر خودکشی هستند

گسستن بندهای ارتباطی، عاملی برای خودکشی است/ مجردها بیشتر از متاهل‌ها در خطر خودکشی هستند

سلامانه :یک جامعه‌شناس با اشاره به خودکشی مردی که به دلیل اخراج از محل کار توسط باجناق‌هایش و رفتار نامناسب همسرش مرگ مغزی شد، می‌گوید: «خودکشی زمانی صورت می‌گیرد که پیوندهای عاطفی یا همبستگی‌های فرد با افراد و محیط اطراف خود،‌ قطع بشود. این قطع پیوندهای عاطفی،‌ دقیقا همان اتفاقی است که برای این آقا افتاده و او را به سمت خودکشی کشانده است. افرادی مانند ایشان،‌ پیوندهای خود را با کار،‌ زندگی و همسرشان که توقع داشته‌اند مشکل او را بفهمند و درک بکنند، از دست داده‌اند. از دست دادن کار و حمایت همسر،‌ می‌تواند نوعی آنومی یا ناهنجاری و آشفتگی فکری برای فرد ایجاد بکند. ایجاد نابه‌سامانی فکری، عامل مهمی برای گرایش افراد به سمت خودکشی محسوب می‌شود.»

 

دکتر امان‌الله قرایی مقدم در پاسخ به این سئوال خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه»  که در چه شرایطی امکان خودکشی فرد وجود خواهد داشت هم گفت: «معمولا 3 نوع همبستگی خودخواهانه،‌ دیگرخواهانه و آنومی می‌توانند باعث بالا رفتن آمار خودکشی بشوند. فردی که از محل کار خود اخراج می‌شود و در عین حال، امید حمایت از سوی همسر خود را هم از دست می‌دهد، اصلا بعید نیست که دست به رفتارهای هیجانی مانند خودکشی بزند. به‌طور کلی،‌ خودکشی در میان مجردها و افرادی که گرایش‌های مذهبی مناسبی ندارند، بیشتر از متاهل‌ها و افراد مذهبی اتفاق می‌افتد. ضمن اینکه آمار خودکشی هنگام بحران‌های اقتصادی افزایش و هنگام جنگ، کاهش می‌یابد. معمولا خودکشی در بین کاتولیک‌ها کمتر از پروتستان‌هایی است که گرایش‌های دینی ضعیف‌تری دارند.»

 

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: «متاسفانه،‌ ارزش‌ها و هنجارهای سنتی و اعتقادی در بین افراد جامعه ما کم‌رنگ شده و ایرانی‌ها در این روزها،‌ بیشتر از آنومی یا ناهنجاری‌های اجتماعی رنج می‌برند. در این صورت، مواجهه با برخی مشکلات ممکن است برای افراد چنین جامعه‌ای سخت باشد و آنها را به سمت خودکشی سوق بدهد.»

 

دکتر قرایی مقدم تاکید می‌کند که پیوندهای ارتباطی این آقا با اطرافیان خود که شامل همسر و خانواده‌اش می‌شده، مانند طناب‌هایی بوده که بالن وجود ایشان را به‌خوبی و محکم نگه داشته بودند. زمانی که این طناب‌ها، یکی یکی از این فرد جدا شدند، او هم رها شد و با از دست دادن نقاط اتکای خود، ‌دست به خودکشی زد. در نهایت اینکه بریدن پیوندهای عاطفی و ارتباطی فرد از جامعه، باعث می‌شود او احساس کند که دیگر وجودش برای اطرافیان ارزشی ندارد و به این‌ترتیب،‌ با دچار شدن به جنون آنی یا همان آنومی، راهی جز خودکشی را پیش پای خود نبیند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.