کدام بیماری‌ها در رانندگان شایع‌تر است؟

سلامانه : بیماری‌های قلبی- عروقی، اختلال‌های ستون فقرات و کمردرد از بیماری‌های شایع میان رانندگان به‌خصوص راننده‌های برون‌شهری است. بسیاری از رانندگان برون‌شهری به دلیل نوع فعالیتی که دارند...

هفته نامه سلامت نوشت:

 

 بیشتر وقتشان را در جاده‌ها می‌گذرانند و پشت فرمان نشسته‌اند. به همین دلیل اغلب از غذاهای آماده که شور و پرچرب هستند، استفاده می‌کنند و به اندازه کافی سبزی و میوه نمی‌خورند. رانندگی جزو مشاغل کم‌تحرک است و اغلب راننده‌های حرفه‌ای، زمانی برای ورزش و فعالیت بدنی در نظر نمی‌گیرند و تغذیه نامناسب و نداشتن فعالیت بدنی، آنها را مستعد ابتلا به چاقی شکمی و بالا رفتن چربی خون می‌کند.

براساس مطالعه‌های انجام‌شده، بیماری‌های اسکلتی - عضلانی به‌خصوص کمردرد، کاهش شنوایی ناشی از مواجهه با 
سر و صدا، بیماری‌های پوستی و تنفسی از شایع‌ترین بیماری‌های ناشی از فعالیت‌های شغلی هستند. رانندگان با عوامل بیماری‌زای مختلف از جمله نشستن طولانی در وضعیت نامناسب، سر و صدای ترافیک درون شهری و برون‌شهری و آلودگی هوا در تماس هستند و احتمال ابتلا به بیماری‌های ناشی از کار در آنها وجود دارد.

علاوه بر بیماری‌های شغلی، امكان بروز حوادث شغلی نیز یکی از مشكلات شغل رانندگی است و طبق آمار، در ایران کارگران ساختمانی و رانندگان حرفه‌ای بیشتر از دیگران در معرض حادثه‌اند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.