شمارش این سلول‌ها جانمان را نجات می‌دهد

سلامانه :  یکی از روش‌های اصلی وجود عفونت در خون اندازه گیری مقدار گلبول‌های سفید خون است که شرایط و بیماری‌های خاص باعث بالا رفتن مقدار آنها می‌شود.

تهمینه وارسته نژاد کارشناس آزمایشگاه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اندازه گیری مقدار گلبول‌های سفید خون یکی از روش‌های اصلی وجود عفونت در خون است و این گلبول‌ها جزء سیستم دفاعی بدن هستند و در شرایط بیماری‌های عفونی و غیرعفونی واکنش‌های مختلفی از خود نشان می‌دهند.
کارشناس آزمایشگاه در خصوص تعیین شمارش این گلبول‌ها گفت: یکی از طریق کلی و دیگری از طریق شمارش جزء به جزء این سلول‌ها شمارش می‌شوند که از 5 نوع مختلف تشکیل شده‌اند و کم و زیاد شدن هر کدام از آنها نشان دهنده یک بیماری خاص است.

وی با بیان این که عمل اصلی گلبول‌های سفید مبارزه با عفونت و حذف عوامل خارجی است اظهار داشت: در واقع آلرژی‌ها مسئول بروز واکنش هستند.

وی افزود: تغییر هر یک از انواه این سلول‌ها می‌تواند نشانه عفونت، میکروب، ویروس و یا حتی استرس باشد. فعالیت شدید بدنی و ورزش برای مدتی و همچنین بارداری، زایمان و عفونت‌های ادراری باعث بالا رفتن گلبول‌های سفید در خون می‌شوند که در مواردی درجه حرارت بدن را افزایش و تب بروز می‌کند.

وارسته نژاد در پایان گفت: پزشک با مشاهده نشانه‌هایی در بیمار و درخواست آزمایش خون می‌تواند به وجود بیماری‌های مختلف و گاهی خطرناک برسد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.