بلندپرواز باشید و منطقی

سلامانه : این 10 نکته کلیدی برای داشتن زندگی شاداب‌تر با مرور آخرین پژوهش‌ها در حوزه‌های روان‌شناسی و رشته‌های مربوط به آن به دست آمده است. راه و روش هر فرد برای رسیدن به شادابی متفاوت است...

زندگی مثبت نوشت:

 اما شواهد نشان می‌دهد این 10 نکته کلیدی به‌طور منسجم اثری مثبت بر شادابی و مفید بودن افراد دارد. 5 نکته اول، راه‌های برقراری تعامل با دنیای بیرون را در زندگی روزمره نشان می‌دهد. آنها بر اساس 5 راه برای مفید بودن به دست آمده‌اند که توسط nef به‌عنوان بخشی از پروژه پیش‎بینی تدوین شده است. 5 نکته دوم از درون ما می‌آیند و به رویکرد و نگرش ما به زندگی بستگی دارند. 

 

1. برای دیگران کاری انجام دهید: توجه کردن به دیگران نکته‌ای اساسی برای شادی ماست. کمک به دیگران نه‌تنها برای آنها مفید و کار بزرگی برای انجام دادن است، بلکه خود ما را نیز شاداب و سلامت خواهد كرد. بخشنده بودن، ارتباطات قوی‌تری بین افراد ایجاد و به ساختن جامعه‌ شادتر برای همه كمك می‌كند. در این مورد، مساله تنها پول نیست بلكه می‌تواند بخشیدن زمان، ایده و انرژی هم باشد، بنابراین اگر می‌خواهید حس خوبی نسبت به خود داشته باشید، کارهای خوب انجام دهید. 

 

2. با مردم ارتباط داشته باشید: ارتباط با دیگران، مهم‌ترین سهم را در شادابی دارد. افراد با ارتباطات قوی‌تر و گسترده‌تر، شاداب‌تر و سالم‌تر هستند و عمر طولانی‌تری دارند. ارتباطات نزدیک با خانواده و دوستان باعث ایجاد عشق و حمایت می‌‍ شود و حس باارزش‌بودن را در ما افزایش می‌دهد. شبکه‌های گسترده‌تر اجتماعی به آدمی حس تعلق می‌دهد، بنابراین قدم برداشتن در راه تقویت روابط?مان و ایجاد ارتباطات جدید برای شاداب بودن ضروری است. 

 

3. مراقب خود باشید: ذهن و بدن ما به هم متصل‌اند. فعال بودن به همان اندازه که برای خوب بودن و سلامت جسمی مفید است، ما را شاداب‌تر هم خواهد كرد. فعال بودن حسمان را بهبود می‌بخشد و حتی می‌تواند ما را از افسردگی رهایی بخشد . نیازی نیست الزاما در مسابقات دوی ماراتن شرکت کنیم، بلكه كارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانیم برای فعال بودن انجام دهیم. همچنین می‌توانیم برای تقویت خوب بودن کمی از فناوری فاصله بگیریم و بیرون برویم. البته یادمان نرود حتما به‌قدر کافی هم استراحت کنیم.

 

4. به دنیای اطراف توجه کنید: تا به حال حس کرده‌اید که زندگی خیلی بیشتر از اینهاست؟ باید گفت خبرهای خوبی وجود دارد و این اخبار درست در مقابل ماست. کافی است لحظه‌ای درنگ کنیم و خوب بنگریم. اینکه یاد بگیریم بیشتر بیندیشیم و نسبت به اطراف آگاه باشیم، برای خوب بودن در عرصه‌های زندگی معجزه‌آفرین خواهد بود، مثل پیاده‌روی تا سرکار، روش غذا خوردن یا ارتباطات ما. این کار باعث می‌شود با احساساتمان همساز و همسو شویم و مانع از غصه خوردنمان نسبت به گذشته و آینده است. 

 

5. به آموختن چیزهای تازه ادامه دهید: آموختن از بسیاری جهات بر خوب بودن تاثیر مثبت دارد. یادگیری، ما را در معرض ایده‌های نو قرار می‌دهد و کمک می‌کند همواره کنجکاو و درگیر باشیم. این کار، حس موفق بودن به ما می‌د‌هد و باعث تقویت اعتمادبه‌نفس و فعال بودن ما خواهد شد. راه‌های زیادی برای یادگرفتن چیزهای جدید وجود دارد البته نه فقط از طریق تایید دستورالعمل‌های رسمی. ما می‌توانیم مهارت‌هایمان را با دوستان به اشتراک بگذاریم، عضو یک باشگاه شویم، یاد بگیریم که آواز بخوانیم، ورزش جدیدی را پی بگیریم و بسیاری كارهای دیگر. 

 

6. برای انتظاراتتان هدف داشته باشید: برای شاداب بودن لازم است حس خوبی نسبت به آینده داشته باشیم. همه ما برای باانگیزه بودن نیازمند هدف هستیم و این اهداف باید آنقدر چالش‌برانگیز باشند که در عین اینکه ما را به هیجان می‌آورند، قابل‌دستیابی نیز باشند. اگر تلاش کنیم کاری غیرممکن انجام دهیم، بی‌دلیل استرس‌زایی کرده‌ایم، اما اگر اهداف بلندپروازانه ودر عین حال معقولی را برگزینیم، هم به زندگی‌مان جهت بخشیده‌ایم و هم حس رضایت به آنها خواهیم داشت. 

 

7. راه‌هایی برای برگشت به عقب پیدا کنید: همه ما اوقاتی از استرس، شکست و غم را در زندگی‌هایمان تجربه کرده‌ایم، اما اینکه چگونه به آنها واکنش نشان می‌دهیم تاثیر بسزایی در خوب زیستن ما دارد. اغلب نمی‌توانیم انتخاب کنیم چه بر سر ما می‌آید، اما می‌توانیم نگرشمان را نسبت به آنچه اتفاق افتاده است، انتخاب کنیم. این کار در عمل همیشه آسان نیست، اما یکی از هیجان‌انگیزترین یافته‌ها از پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد فعال بودن، مانند بسیاری دیگر از مهارت‌های زندگی، قابل‌آموختن است. 

 

8. رویکرد مثبتی اتخاذ کنید: احساسات مثبت – مثل شادی، تشکر، قناعت، الهام و غرور – تنها در همان زمان عالی نیستند. پژوهش اخیر نشان می‌دهد تجربه منظم این احساسات یک نمودار مارپیچ صعودی را ایجاد و کمک می‌کند منابع‌ مورد نیازمان را بسازیم، بنابراین هر چند نیاز داریم درباره فراز و نشیب‌های زندگی واقع‌گرا باشیم، اما این احساسات کمک خواهند کرد در هر شرایط، بتوانیم بر ابعاد خوب آن تمرکز کنیم (دیدن نیمه پر لیوان به جای نیمه خالی.)

 

9. از آنچه هستید راضی باشید: هیچ‌کس کامل نیست اما اغلب اوقات ما باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می‌کنیم. زندگی کردن با معایبمان – آنچه نیستیم به جای آنچه داریم – کار را برای شاد بودنمان بسیار سخت‌تر خواهد کرد. اینکه یاد بگیریم خود را هر آنگونه که هستیم بپذیریم و هر وقت اوضاع آنطور که ما می‌خواهیم بر وفق مرادمان نیست، باز هم با خود مهربان‌ باشیم، باعث می‌شود لذت ما از زندگی، فعال بودن و خوب بودن افزایش یابد. 

 

10. بخشی از یک مجموعه بزرگ‌تر باشید: افرادی که معنی و هدف در زندگی دارند، شاداب‌تر و منظم‌ترند و بهره بیشتری از کاری که انجام می‌دهند می‌برند. این افراد، استرس، ناراحتی و افسردگی کمتری را متحمل می‌شوند، اما کجا می‌توانیم این معنی و هدف را پیدا کنیم؟ شاید ایمان در این مورد کمک کند، پدر یا مادر بودنمان، یا کاری خاص که تفاوتمان را نشان دهد. پاسخ‌ها برای هر یک از ما متفاوت است، اما همه آنها در یک چیز مشترک‌اند: متصل بودن به چیزی عظیم‌تر از خودمان. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.