دکتر راست منش، متخصص تغذیه در گفتگو با سلامانه اعلام کرد:

آمارهای تکان‌ دهنده از آلودگی مرغ‌های ایرانی به آنتی‌بیوتیک!

آمارهای تکان‌ دهنده از آلودگی مرغ‌های ایرانی به آنتی‌بیوتیک!

سلامانه : یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان این که بررسی ها نشان داده است كه آفت كش ها با ایجاد اختلالات هورمونی می توانند موجب بروز سرطان پستان شوند، تصریح می‌کند:«در این رابطه مطالعاتی كه بر روی زنان مبتلا به سرطان پستان انجام شده، حاكی از بالاتر بودن سطح آفت كش های كلردار در عضو سرطانی بیمار در مقایسه با افراد سالم است.»


دکتر رضا راست منش در این باره به خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، می‌گوید:« در همین ارتباط، اقدام وزارت بهداشت فلسطین اشغالی در نیمه 1970 در خصوص كاهش شدید سطح باقیمانده سموم كلردار در محصولات غذایی بود كه نتیجه این عمل كاهش میزان مرگ و میر پیش از یائسگی ناشی از سرطان پستان به میزان 30 درصد بود.»


به گفته این متخصص تغذیه در زمینه جستجوی مواد آنتی بیوتیكی باقیمانده در مرغ، در ایران نیز تحقیقی به مدت 6 ماه بر روی 272 قطعه مرغ تازه نمونه برداری شده به صورت تصادفی انجام شد و بافتها و اندامهای مختلف لاشه مورد آزمایش قرار گرفت.

 

دکتر راست منش ادامه می دهد:« نتایج حاصل بیانگر وجود باقیمانده مواد آنتی بیوتیكی در مرغ مصرفی جامعه و همچنین حاكی از مصرف غیر اصولی و عدم رعایت زمان قطع دارو قبل از كشتار بود.»


این متخصص رژیم درمانی توضیح می دهد:«در این تحقیق آلودگی باقیمانده آنتی بیوتیكی در لاشه مرغهای تازه 61% و در اندامها به ترتیب كبد 54/5%، كلیه 34%، خون 29%، عضله سینه 0/75% و عضله ران 1/5% بود. مواد آنتی بیوتیكی در چینه دان 90% مرغ های آزمایش شده وجود داشت. ضمناً تعدادی از نمونه ها پس از منجمد شدن مورد آزمایش قرار گرفتند. آلودگی باقیمانده آنتی بیوتیكی در نمونه های منجمد 70% بود كه به ترتیب در كبد 70%، كلیه 63%، عضله ران 6/2% و عضلات سینه 5/3% قابل تشخیص بود.»

 

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • محمد سه شنبه, 1 بهمن 1392 - ساعت : 23:09:47
  ديگه دارم ديونه ميشم آدم ديگه نميدونه بايد چي بخوره و چي نخوره ...
  ديگه به هيچي نميشه اطمينان كرد...
  همه مسئولام كه بفكر اختلاس و كلاهبردارين ...
  كي به كيه ...
 • کارشناس سه شنبه, 1 بهمن 1392 - ساعت : 08:44:20
  چرا هر فردی به خود اجازه می دهد در تخصص های غیر مرتبط اظهار نظر کند . وجود یا عدم وجود آنتی بیوتیک در مرغ در حیطه تخصص دکتران دامپزشک است نه متخصص تغذیه!!! آیا یک دامپزشک با تحصیلات دکترا اجازه اظهار نظر در حوزه تغذیه انسانی را دارد ؟ باید یاد بگیریم در زمینه تخصصی خود اظهار نظر کنیم .
  • کارشناس ارشد! چهارشنبه, 2 بهمن 1392 - ساعت : 00:57:13
   کارشناس محترم، چرا داغ کردی. حتی یک بچه پنجم ابتدایی هم اگر مقاله مرتبط با این آمار را دیده باشد، به راحتی میتواند راجع به ارایه ارقام صحبت کند. کجای این گزارش شفاف به جنابعالی برخورده که راجع به ریزتفکیک تخصصها صحبت میکنید؟ نکنه مرغداری داری؟! کاملا منطقی است که وجود این دوز بالای آنتی بیوتیک در بخشهای مختلف بدن مرغ، از حد ریسک استاندارد نیز بالاتر است.