از گوش پاک کن دوری کنید

سلامانه : در گذشته از دست دادن همه یا بخشی از شنوایی، به دلیل وارد شدن فشار به پرده گوش، بیماری‌های مختلف یا کهولت سن بود اما در عصر حاضر با پیشرفت علم پزشکی و مراقبت‌ها این دلایل کمرنگ شده‌اند اما نباید فکر کنید ناپدید شده‌اند چون سر و صداهایی که ما در معرض آنها قرار داریم بسیار بیشتر از سر و صداهایی است که در گذشته و در محیط زندگی و کار افراد وجود داشت...

زندگی مثبت نوشت:

 به همین دلیل در معرض صداهای بلند بودن آن هم در مدت زمان طولانی باعث شده بسیاری از افراد بخشی از شنوایی خود را از دست بدهند. وقتی شما وارد خانه می‌شوید و با صدای بلند تلویزیون روبرو می‌شوید و با صدای بلند سر پسر نوجوان یا دختر جوان خود داد می‌زنید «چه خبره؟ چرا آنقدر صداش را بلند کردی؟» از این موضوع بی‌خبرید كه او در حال گوش دادن به صدای مطلوب خود است و احساسش در مورد صدا و بلندی‌اش به شما شباهتی ندارد!

ناشنوایی و محیط پر سر و صدا: یکی از دلایلی که باعث از دست دادن بخشی از شنوایی می‌شود، سر و صداهای محیط کار است. در معرض صداهای وسایل برقی بودن، کار با وسایل پر سر و صدا مثل مته برقی یا در محیط‌های پر رفت و آمد بودن مثل خیابان‌هایی که خصوصا موتورسیکلت‌های زیادی در آن رفت‌وآمد می‌کنند از دلایلی است که باعث کاهش میزان شنوایی می‌شود. استفاده از گوشی‌های مطمئن که روی گوش را می‌گیرند و اجازه ورود سر و صدا را به گوش نمی‌دهند از راهکارهای ساده است. 

 

 

ناشنوایی و ضربه و تغییر فشار: ضربه‌های محکمی که به سر وارد می‌شوند هم می‌توانند به استخوان گوش میانی یا قسمت‌های دیگر گوش ضربه بزنند و در همان زمان یا بعد از گذشت مدت زمانی که ممکن است سال‌ها بعد باشد شنوایی شما را کاهش دهند. همچنین تغییر ارتفاع در پرواز یا تغییرات شدید عمق حین غواصی هم می‌تواند باعث ضربه زدن به پرده گوش؛ گوش میانی یا گوش داخلی شود. استفاده از گوش پاک‌کن هم روش بسیار بد و ضربه زننده‌ای است که بسیاری بدون اینکه بدانند با وارد کردن آن به گوش خود با راحت‌ترین روش باعث آسیب رسیدن به پرده گوش و پاره شدن آن در طول زمان می‌شوند.

 

ناشنوایی و داروها: از عوارض جانبی بعضی از داروها هم کاهش میزان شنوایی است. آنتی?بیوتیک‌ها، داروهای سرطان و ایدز، استفاده مدت‌دار از آسپیرین و استامینوفن‌ها از جمله این دارو‌ها هستند اما باید امیدوار باشید چون بعد از قطع داروها شنوایی شما هم کم‌کم سر جای خودش باز می‌گردد.

 

ناشنوایی و بیماری‌های مزمن: داروهایی که برای درمان بیماری‌های مزمن استفاده می‌شوند نه به‌طور مستقیم اما به‌طور‌ غیرمستقیم با بالا بردن گردش خون در گوش میانی و رگ‌های مغز باعث ضربه زدن به شنوایی می‌شوند. ناراحتی‌های قلبی، دیابت، فشارخون و سکته مغزی و بیماری‌های خودایمنی مثل آرتریت?روماتویید هم از جمله این بیماری‌هایی هستند که باعث کاهش شنوایی می‌شوند.

 

ناشنوایی و انفجار: شاید عدد عجیب و غریبی باشد اما حدود 17 درصد از بزرگسالان هم به میزان مختلف ناشنوایی دارند که یکی از دلایلش قرارگرفتن در معرض صداهای بلند و انفجار است. گذراندن سال‌های جنگ و چهارشنبه سوری‌های پر سر و صدا چه بخواهیم و چه نخواهیم درصدی از شنوایی ما را گرفته است.

 

ناشنوایی و کنسرت: خیلی‌ها بعد از خارج شدن از سالن کنسرت احساس می‌کنند گوششان زنگ می‌زند مخصوصا اگر کنسرتی با سبک راک برگزار شده باشد که میانگین صدا در آن 110دسی‌بل است. خب! یک کنسرت چقدر طول می‌کشد؟ خیلی کم که باشد یک ساعت اما باید بدانید این میزان صدا بعد از 15 دقیقه، می‌تواند به گوش شما برای مدت طولانی آسیب بزند!

ناشنوایی و هدفون: آیا کسی که نزدیک شما نشسته یا برعکس شما نزدیک کسی نشسته‌اید، می‌توانید صدای موسیقی‌ای که از هدفونش پخش می‌شود را بشنوید؟ بهتر است به شانه‌اش بزنید و بگویید موسیقی‌ای که گوش می‌دهد زیباست اما کرکننده هم هست. البته هدفون‌های جدید سیستمی دارند که اگر دسی‌بل صدا از حد مجاز بالاتر برود می‌سوزند!

 

ناشنوایی و جرم‌گیری گوش: شاید حالا که به انتهای مطلب رسیده?ایم و گوش پاک‌کن را کنار گذاشته?اید دارید فکر می‌کنید بهترین راه جرم‌گیری گوشتان است! البته که اگر با نظر پزشک باشد عیبی ندارد اما اگر نظر شخصی شماست و حتی پزشکتان را هم قانع کرده‌اید باید بدانید جرم‌گیری هم یکی از روش‌هایی است که باعث کاهش سطح شنوایی می‌شود و حتی باعث گوش درد و احساس گرفتگی گوش بعد از مدتی می‌شود.

 

ناشنوایی و بیماری کودکان: خیلی از افراد به دلیل بیماری‌هایی که در کودکی دچارش شده‌اند با کاهش سطح شنوایی روبرو می‌شوند. آبله‌مرغان، آنسفالیت، آنفلوآنزا، سرخک، مننژیت و اوریون از این بیماری‌ها هستند که البته تنها راه جلوگیری از آن مراقبت‌های مناسب حین بیماری است.

 

ناشنوایی و سن: همان‌طور که اول مطلب خواندید کاهش شنوایی تنها به دلیل بالا رفتن سن و سال نیست اما یکی از دلایلش بالا رفتن سن و سال است حتی اگر به خوبی از گوش‌هایتان محافظت کرده باشید این اتفاق می‌افتد و راه‌حل البته سمعک‌های پیشرفته‌ای است که این روزها تولید شده‌اند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.